Był dobry? Może zły? Tak zapamiętamy 2015 rok w Grudziądzu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
redakcja grudziądz

Był dobry? Może zły? Tak zapamiętamy 2015 rok w Grudziądzu

redakcja grudziądz

Wstrząsały nami zbrodnie. Smuciły tragedie. Cieszyły sukcesy mieszkańców. W ostatnim dniu 2015 roku przypominamy najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy.

Styczeń

Dramatyczny początek roku. Grudziądzem wstrząsnęły dwa zabójstwa.

Nożem, swoją przyjaciółkę zabił 57-letni Roman M. Martwą kobietę na klatce schodowej kamienicy przy ul. Chopina, znaleźli policjanci.

Ciosem siekierą w głowę, swojego kompana od kieliszka zabił 28-letni Samuel M. 67-letni Eugeniusz F. zginął w piwnicy kamienicy przy ul. Chełmińskiej.

Obie sprawy wciąż toczą się przed sądem w Toruniu.

Luty

Protest rolników w Kłódce pod Grudziądzem.

Prezydent nie zgodził się, aby rolnicy wjechali do miasta, więc kilkudziesięciu gospodarzy zaparkowało swoje ciągniki na drodze krajowej. Sprawa o bezprawne blokowanie jezdni wciąż nie została rozstrzygnięta przez sąd.

Marzec

To m.in. roszady kadrowe i dwa poważne pożary.

Nowym prezesem Geotermii Grudziądz został Piotr Drzymalski. Poprzedniego - Marcina Ratajczyka - prezydent odwołał z powodu m.in. utraty zaufania.

Ze stanowiska skarbnika miasta został odwołany Mariusz Szczubiał. Oficjalny powód: konflikty personalne. Prezydent argumentował „wiedza to nie wszystko”.

Pożar w niedawno wyremontowanej kamienicy przy ul. Focha. W jego wyniku osiem osób trafiło do szpitala. Alarm podnieśli przypadkowi przechodnie, którzy pomagali w ratowaniu mieszkańców. Straty oszacowano na ok. 100 tys. zł. Przyczyny pożaru nie ustalono.

Pożar placówki opiekuńczo-wychowawczej w Białochowie. Ewakuowano 28 dzieci i 3 opiekunów. Paliło się pierwsze piętro i poddasze budynku. Straty sięgnęły kilkudziesięciu tys. zł. Podopieczni na czas odbudowy przebywali w domu dziecka w Wydrznie.

Kwiecień

Wojciech i Lech Flaczyńscy, podróżnicy z Grudziądza po lawinie zostali uwięzieni w bazie pod Mount Everestem. Po raz trzeci otarli się o śmierć.

Przy pomniku Solidarności na ul. Wybickiego odsłonięto popiersie tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Ponad 700 saszetek z dopalaczami ukrytych w przesyłce pocztowej przechwycili grudziądzcy celnicy.

Maj

Tragedia w Świeciu nad Osą. Na gminnym boisku bramka śmiertelnie przygniotła kilkuletniego Igora Hinza. Śledztwo w tej sprawie cały czas się toczy.

Zmarł Bożesław Tafelski, były prezydent Grudziądza, wójt gm. Gruta, sekretarz powiatu grudziądzkiego.

Na łamach „Pomorskiej” ujawniliśmy fałszowanie głosów podczas głosowania na budżet obywatelski.

Anna Urbańska, właścicielka Centrum Edukacyjno - Consultingowego „Concret” wygrała prestiżowy plebiscyt magazynu „Law Business Quality” i została „Polską Lwicą Biznesu”. Nagroda jest przyznawana dla przedsiębiorczych kobiet.

Narodziny trojaczków w gm. Radzyń Chełmiński. Maluchy to: Krystian, Piotruś i Olek.

Czerwiec

Nowym szefem Wojskowych Zakładów Uzbrojenia została Danuta Stuczyńska, która pracuje w tej spółce od początku lat 90. Na stanowisku zastąpiła Zdzisława Juchacza, który w marcu został odwołany przez radę nadzorczą WZU.

Syn komendanta policji grudziądzkiej, Emil K. został zatrzymany za handel narkotykami. Młody mężczyzna uprawiał marihuanę w budynku gospodarczym na terenie gospodarstwa jego matki w powiecie świeckim.

Bartosz Karaszewski, pochodzący z Grudziądza neurolog Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został Supertalentem Medycyny 2015. Prestiżowy tytuł przyznał magazyn „Puls Medycyny”.

Lipiec

Pijany ksiądz w Świeciu nad Osą. Duchowny nie był w stanie udzielić chrztu i ślubu. Został odwołany z parafii. W rozmowie z „Pomorską” zapewnił, że rozpocznie leczenie.

Gradobicie w gminach Gruta, Grudziądz i Radzyń Chełmiński. Rolnicy ponieśli ogromne straty.

Sierpień

Po około 2 latach przerwy, w stronę osiedla Tarpno odnowionym torowiskiem w końcu pojechały tramwaje.

Przy Drodze Granicznej ruszyła budowa fabryki MrGarden, w której będą produkowane meble ogrodowe. Produkcja powinna ruszyć w połowie 2016 r. Inwestor-firma Stelmet planuje docelowo zatrudnić ok. 500 osób. Trwa rekrutacja.

Wrzesień

Wieloletni poseł Janusz Dzięcioł pożegnał się z polityką: nie znalazł się na liście kandydatów Platformy Obywatelskiej.

Jubileusz 25-lecia pracy twórczej, obchodził literat Stanisław Raginiak.

Ostateczna decyzja o wyprowadzce UMK z Grudziądza.

Ruszył proces Pawła Ł. oskarżonego o molestowanie seksualne małych piłkarzy.

Październik

Brawurowa ucieczka trzech recydywistów z Zakładu Karnego nr 2. Po trzech dniach „wakacji” więźniowie zostali zatrzymani w jednym z mieszkań na terenie Poznania.

Odstrzelono 17 danieli żyjących w lesie rudnickim. Władze argumentowały decyzję, zbyt dużą populacją tej zwierzyny.

Wybory parlamentarne. Posłem ponownie został Tomasz Szymański z PO. Mandat senatora, zaskakując nawet samego siebie, zdobył Andrzej Miodu-szewski z PiS-u. Marzenna Drab, szefowa lokalnego PiS-u do parlamentu się nie dostała, ale później przyjęła nominację na wiceministra edukacji w rządzie Beaty Szydło.

W mieście rozpoczęła się dyskusja na temat szpitala, którego dług przekroczył pół miliarda zł.

Listopad

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym ostrzegła przed groźbą przejęcia części majątku szpitala przez wierzycieli. Na alarm biła także badająca finanse samorządów Regionalna Izba Obrachunkowa. Ostatecznie RIO - z powodu zbyt niskiej zaplanowanej przez miasto dotacji dla szpitala - negatywnie zaopiniowała projekt budżetu Grudziądza na 2016 rok. Prezydent zdecydował, że pomoc samorządu w przyszłym roku wzrośnie z 10 do ok. 23 mln zł.

„Pomorska” ujawniła, że Olimpię i GKM szczodrze finansowało nie tylko miasto, ale także OPEC i Wodociągi. Spółki te tylko w tym i 2014 r. przekazały na piłkę i żużel w sumie ponad 5 mln zł. Decyzje o takim przeznaczeniu tych pieniędzy podejmował prezydent Robert Malinowski, który pełni funkcję zgromadzenia wspólników w MWiO i OPEC-u. Środki nie przechodziły przez konto miasta, więc nie było po nich śladu w dokumentach finansowych ratusza. Nasze publikacje wywołały gorącą dyskusję o finansowaniu sportu zawodowego.

Sąd Najwyższy, podtrzymał wyroki poprzednich instancji mówiące, że sprzedaż budynków Grudziądzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego prywatnym właścicielom była bezprawna. Po tym orzeczeniu prezydent Grudziądza pierwszy raz przeprosił lokatorów z bloków przy ul. Libelta i Żeromskiego.

W tym miesiącu zmarli: honorowy obywatel Grudziądza Czesław Szachnitowski oraz Eugeniusz Grynda, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej.

Grudzień

Wolontariuszką Roku została Paulina Szymańska, maturzystka z Technikum Hotelarskiego, działająca m.in. w grupie instruktorów młodzieżowych PCK.

W grudniu padła rekordowa - w naszym mieście - wygrana w Lotto. Szczęśliwiec wygrał prawie 3 mln zł.

Autorzy: PA, DD, LERN, DXC

redakcja grudziądz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.