Bydgoszczanie wśród najlepszych. Trwa XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego

Czytaj dalej
Fot. D. Golik/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Marta Mikołajska

Bydgoszczanie wśród najlepszych. Trwa XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego

Marta Mikołajska

W czwartek, 7 października, miał miejsce ostatni etap przesłuchań w I etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród niemal dziewięćdziesięciu występujących z całego świata, wyłonionych w eliminacjach, znalazło się szesnaście osób z Polski, w tym siedem związanych z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Po godz. 23 jury ogłosiło osoby zakwalifikowane do dalszego etapu.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Jak informują organizatorzy konkursu z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, do tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów – ponad 500 pianistów z całego świata. Eliminacje odbyły się w lipcu tego roku. Do udziału w Konkursie jury zakwalifikowało 87 pianistów, w tym 16 Polaków. Wśród nich znalazło się siedem osób związanych z Bydgoszczą – studentów oraz absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego.

XVIII Konkurs Chopinowski: pianiści związani z Bydgoszczą

Marcin Wieczorek z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie Stefana Wojtasa bydgoskiej AM. To wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. pierwszych nagród na konkursach im. Teodora Leszetyckiego w Niemczech (2020) czy „La Palma d’Oro” we Włoszech (2019).

Kamil Pacholec od 2019 roku jest studentem klasy fortepianu Ewy Pobłockiej. Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych m.in. przez Arie Vardiego, Pavla Gililova, Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. I miejsca w XLVII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina.

Việt Trung Nguyễn jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat konkursów pianistycznych, m.in. V nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Wietnamie (2019).

Szymon Nehring studiował pod kierunkiem Olgi Łazarskiej i Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Borisa Bermana w Yale School of Music. Otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017). Został także wyróżnionynagrodą publiczności w finale poprzedniej edycji Konkursu Chopinowskiego.

Jakub Kuszlik kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head.

Adam Kałduński od 2015 roku kształci się w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń (a w latach 2016–2019 – także pod kierunkiem Jerzego Sulikowskiego). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich pianistów jak: Edward Auer, Nikolai Demidenko, Kevin Kenner, Dang Thai Son, Tamàs Ungar czy Dina Yoffe.

Zi Xu urodził się 24 grudnia 1994 r. W 2018 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń, Piotra Kępińskiego i Pawła Wakarecego. Wcześniej kształcił się w klasie talentów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix i nagrody specjalnej na Turnieju Pianistów Stypendystów w Ostrowie Wielkopolskim, I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie oraz II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Azji i Pacyfiku im. Fryderyka Chopina w Daegu.

XVIII Konkurs Chopinowski. Kto zagra dalej?

Wyniki pierwszego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zostały ogłoszone w czwartek, 7 października po godz. 23 w Sali Lustrzanej Filharmonii Narodowej.

- Kandydaci prezentowali zupełnie niezwykły poziom. Muszę przyznać, że jest mi ogromnie przykro, że tak duża liczba świetnych pianistów będzie musiała pożegnać się ze swoim marzeniem o dalszym udziale w Konkursie Chopinowskim. Ale trzeba pamiętać, że kiedy jedne drzwi się zamykają, inne się otwierają. I mam nadzieję, że te osoby, które dziś pożegnają się z konkursem, rozejrzą się i te drzwi się przed nimi otworzą - mówiła podczas uroczystego ogłoszenia wyników przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń.

Do kolejnego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowanych zostało 45 osób, w tym ośmiu Polaków. Siedmiu z nich to studenci i absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Việt Trung Nguyễn, Zi Xu oraz Jakub Kuszlik.

XVIII Konkurs Chopinowski. Wybitni muzycy ocenią młodych pianistów

- Młodzi wykonawcy przystępujący do rywalizacji w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina podejmują niezwykle trudną próbę skonkretyzowania w autorskich interpretacjach nieuchwytnego ideału Chopinowskiej muzyki – przez wielu doświadczonych wirtuozów zaliczanej do najbardziej wymagających jakie kiedykolwiek skomponowano – a zarazem próbę zmierzenia się z legendą laureatów dotychczasowych konkursów - komentuje dr Artur Szklener, dyrektor Konkursu.

Jak podkreślają organizatorzy, Konkurs Chopinowski to turniej muzyczny o globalnym zasięgu i ogromnej renomie. O jego prestiżu może świadczyć choćby skład jurorski - w tym gronie zasiadają znamienici muzycy i pedagodzy z całego świata. To np. Piotr Paleczny, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i pedagogów, laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od 1993 r. jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Pianistycznego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 roku – Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Przewodniczącą jury jest prof. dr hab. Katarzyna Popowa-Zydroń. Od 1991 r. związana z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jej wychowankowie zdobyli ponad 30 nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wśród nich są m.in.: Rafał Blechacz, Katarzyna Borek, Agata Nowakowska.

Za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną K. Popowa-Zydroń dostała trzykrotnie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1983, 1991, 1996), Nagrodę Specjalną Ministra Oświaty i Wychowania. Obecnie jest profesorem klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Marta Mikołajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.