Bydgoszcz wciąż walczy o uniwersytet [interpelacja]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Bydgoszcz wciąż walczy o uniwersytet [interpelacja]

Joanna Pluta

Poseł PO Paweł Olszewski złożył interpelację, w której prosi ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina o odpowiedzi na kilka pytań.

To odpowiedź na milczenie ministra Gowina. Kilka tygodni temu został zaproszony do Bydgoszczy przez prezydenta Rafała Bruskiego. Chodziło o to, by Bydgoszcz przedstawiła swoje argumenty za powołaniem samodzielnej uczelni medycznej na bazie Collegium Medicum UMK. Bruski zaprosił także ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Ten zaproszenie przyjął. Panowie spotkali się w zeszłym tygodniu. - Minister wysłuchał argumentów prezydenta, w tym tego związanego z najmniejszą liczbą lekarzy w Polsce wśród krajów Unii Europejskiej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - mówi nam Michał Sztybel, doradca Bruskiego. - Minister przyjął ze zrozumieniem te argumenty, jednak nie przedstawił wiążącego stanowiska. Wierzymy, że podczas dyskusji wewnątrz Rady Ministrów szef resortu zdrowia wykorzysta argumenty przedstawione przez prezydenta. Niestety, do dziś nie mamy żadnej odpowiedzi od wicepremiera Gowina. Szkoda, bo w przeciwieństwie do zachowania ministra zdrowia stawia to w zdecydowanie gorszym świetle podejście rządu do tematu - kończy Sztybel.

Poseł Olszewski w swojej interpelacji odnosi się do tej sytuacji. „Ubolewam, że nie zdecydował się pan na osobistą wizytę w Bydgoszczy i wsłuchanie się w argumenty ósmego co do wielkości miasta w Polsce. Ufam jednak, że (...) będzie pan miał na uwadze przede wszystkim dobro medycznego szkolnictwa wyższego w Polsce oraz głos narodu, suwerena, na który tak często i chętnie powołują się przedstawiciele obozu władzy” - czytamy w piśmie.

Poseł Olszewski zadaje też ministrowi Gowinowi kilka pytań, między innymi, jakie jest stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie uniwersytetu oraz czy minister planuje spotkania z osobami reprezentującymi Komitet Obywatelski inicjatywy z przedstawicielami Collegium Medicum i z władzami Bydgoszczy.

Przypomnijmy, po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej marszałek Sejmu skierował go do Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży. Prezydent Bruski zaprosił przewodniczącego tej komisji, posła Rafała Grupińskiego do odbycia wyjazdowego posiedzenia w Bydgoszczy. Oficjalna odpowiedź jeszcze do ratusza nie trafiła, wiadomo natomiast, że poseł Grupiński jest przychylny temu pomysłowi. Być może projektem zajmie się też sejmowa Komisja Zdrowia. O tym mieli zadecydować posłowie podczas głosowania, które było zaplanowane na wczorajszy późny wieczór.

Wróćmy jeszcze do sprawy pomyłki, która kilka tygodni temu pojawiła się na stronie UMK. Opublikowano tam rzekome „oficjalne negatywne stanowisko rządu” w sprawie uniwersytetu. Potem uczelnia tłumaczyła, że to jedynie projekt stanowiska. Bruski poprosił rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna o wyjaśnienie tej sprawy. Czy jest usatysfakcjonowany odpowiedzią?

- Odpowiedź rektora Tretyna trudno inaczej skomentować niż jako ucieczkę od trudnych pytań - mówi Michał Sztybel. - Czymś niespotykanym jest, aby publikować projekty stanowisk organów władzy państwowej.

Wraca też sprawa debaty z udziałem rektora i prezydenta, jaką planował samorząd studencki CM. Kilka dni po ogłoszeniu jego daty została odwołana. Nie wiadomo dlaczego. - Rektor o planowanej debacie dowiedział się z mediów - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Ale na pewno będzie się spotykał z przedstawicielami samorządu.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.