Bydgoszcz po raz drugi jest pierwsza na świecie

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Tomasz Froehlketomasz.froehlke@pomorska.pl

Bydgoszcz po raz drugi jest pierwsza na świecie

Tomasz Froehlketomasz.froehlke@pomorska.pl

Bydgoszcz jest pierwszym miastem na świecie, które dwukrotnie zorganizuje mistrzostwa świata juniorów. Już w lipcu tego roku.

Zgodnie w oczekiwaniami taka była wczorajsza decyzja Rady IAAF. Tylko Bydgoszcz zdołała spełnić wszelkie wymagania IAAF po odebraniu rosyjskiemu Kazaniowi prawa do organizacji 16. edycji tej imprezy. Nie zdołali tego spełnić ani australijskie Perth ani indyjskie New Delhi.

Bydgoszcz była już organizatorem tych zawodów w 2008 r. Wtedy złoty medal zdobył oszczepnik Robert Szpak, srebrni byli tyczkarz Paweł Wojciechowski i skoczek wzwyż Sylwester Bednarek.

Jednocześnie Polska jest drugim krajem na świecie, który będzie gościć uczestników MŚ do lat 20 - pierwsza była Kanada, która organizowała MŚJ w 1988 (Sudbury) i 2010 r. (Montcton).

- Wczorajsza decyzja władz IAAF to wielki zaszczyt dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ale także duże wyzwanie. Cieszę się, że nasze gwiazdy młodego pokolenia - Ewa Swoboda oraz Konrad Bukowiecki - będą mogły zaprezentować się na mistrzostwach świata juniorów przed własną publicznością - skomentował wspólny sukces prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha.

Pozytywne rozstrzygnięcie głosowania Rady IAAF jest m.in. efektem dobrej kooperacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które wesprze finansowo organizację zawodów.

- Najważniejszy dla nas jest sport dzieci i młodzieży. Propozycja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i władz Bydgoszczy idealnie wpisuje się w tą ideę - skomentował decyzję IAAF Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.

Przed organizatorami teraz prawdziwy maraton wyzwań. W nieco ponad pół roku muszą przygotować imprezę, w której weźmie udział ok. 3000 uczestników. To nie lada wyzwanie, szczególnie w aspektach logistycznych.

- Poprzednio, gdy organizowaliśmy mistrzostwa świata juniorów, na przygotowania mieliśmy ponad półtora roku. Teraz wszystko trzeba będzie przygotować znacznie, znacznie szybciej. Najważniejsze, że mamy ludzi, którzy przygotowali już wiele imprez lekkoatletycznych. Właśnie oni są gwarantem, że wszystko się uda - zaznaczył Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

16. IAAF Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy 19-24 lipca 2016 roku. Dyrektorem imprezy będzie Krzysztof Wolsztyński, szef Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. To na nim będzie spoczywał obowiązek sprawnego przeprowadzenia imprezy.

To nie jedyne zawody, w których Bydgoszcz jest pierwszym miastem na świecie. W Myślęcinku już dwa razy odbyły się mistrzostwa świata w przełajach i żadne inne miasto nie gościło tych zawodów dwukrotnie.

Tomasz Froehlketomasz.froehlke@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.