Bydgoszcz ma już 670 lat. Czas to uczcić [terminarz]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Joanna Pluta

Bydgoszcz ma już 670 lat. Czas to uczcić [terminarz]

Joanna Pluta

Miasto zaprasza do wspólnego świętowania urodzin, które zacznie się już w weekend. Co nas czeka?

- W niedzielę o godz. 11 msza św. w Katedrze Bydgoskiej, o godz. 14.30 rekonstrukcje historyczne przy pl. Teatralnym - wymienia wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. - O 15.30 odsłonimy ławeczkę nad Brdą zaprojektowaną przez studentów UTP, a o 16 zacznie się gra miejska „Zagubieni w czasie”. Cieszy się wielkim zainteresowaniem.

W niedzielę wieczorem na pl. Teatralnym zaśpiewają Singin’ Birds, a mieszkańcy będą mogli spróbować któregoś z dwóch olbrzymich (wymiary 2,5 na 1,5 metra) tortów. Na koniec czeka nas pokaz fajerwerków. We wtorek w Filharmonii Pomorskiej uroczysta sesja rady miasta . Kolejna odsłona urodzin już 17 czerwca podczas pierwszego dnia Steru na Bydgoszcz.

- Wtedy na wielkiej scenie na Wyspie Młyńskiej pojawią się gwiazdy, czyli Imany, Clannad i Moya Brennan oraz bydgoska artystka mieszkająca we Francji Anka - wymienia Mirela Jaros-Klimińska z biura promocji UMB. - Wstęp na koncerty będzie biletowany. Koszt to 29 zł.

Obchody urodzin miasta będą właściwie trwały do końca roku. Czekają nas kolejne edycje znanych już imprez, które również wpiszą się w urodzinowy program. Jedną z nich będzie czerwcowy festiwal Drums Fusion. - Przyjedzie do nas prawdziwa gwiazda, Sheila Escovedo, amerykańska perkusistka, która grała m.in. z Prince’em, Dianą Ross i Whitney Houston - mówi Marek Maciejewski z MCK. - Poza tym będziemy bili rekord Guinnessa w graniu na największym bębnie na świecie. Bęben o średnicy 10 metrów i wadze trzech ton stanie na Starym Rynku. Na razie rekord to 273 osoby grające na nim jednocześnie, by go pobić musi nas być przynajmniej o 15 więcej.

Również Myślęcinek już szykuje się na imprezy, które wpiszą się w obchody urodzin Bydgoszczy. Na Otwieraczu, czyli powitaniu lata pojawią się m.in. Patrycja Markowska i Kobranocka, a na pożegnaniu lata wystąpi Ania Dąbrowska. 11 września natomiast miasto zaplanowało Bydgoską Galę Urodzinową, na której wystąpią m.in. Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski i Jacek Wójcicki. Ile będą kosztowały urodziny miasta? - Na gorąco trudno to określić, bo mamy różne źródła finansowania - mówi prezydent Rafał Bruski.

Tu pojawia się kwestia inicjatywy .Nowoczesnej, która chce prowadzić w Bydgoszczy program refundacji in vitro. Poseł Michał Stasiński proponuje, by środki na ten cel wyłuskać z budżetu promocyjnego miasta, czyli m.in. z tego, co przenacza się na organizację urodzin Bydgoszczy.

Co na to miasto? - Pod koniec zeszłego roku prezydent zlecił przygotowanie analizy podobnych programów uruchomionych przez inne samorządy. Chodzi o sprawdzenie m.in. tego, z jakich środków są one finansowane, jakim obciążeniem są dla miejskiej kasy - mówi Michał Sztybel z UMB. - Łatwo wskazywać, skąd brać pieniądze na setki pomysłów, które są warte wsparcia. Zachęcam do konkretnego wskazania, czego nie organizować w mieście: jaki koncert czy wystawa są zbyteczne. Uchwalenie budżetu jest kompetencją rady miasta i to ostatecznie radni będą decydowali o tym, co sfinansujemy.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.