Bydgoszcz dostanie władzę nad wodą

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marek Weckwerth

Bydgoszcz dostanie władzę nad wodą

Marek Weckwerth

Powstanie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który uszczknie sporo z tego, co dziś ma Poznań.

„Senat uznał za zasadne utworzenie na obszarze dorzecza Odry nowego regionu wodnego Noteci. W konsekwencji rozbudowane zostaną struktury Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poprzez utworzenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy” - tak brzmi lakoniczny komunikat Senatu RP ws. znowelizowanego Prawa wodnego.

Nowela była potrzebna m.in. po to, aby Polska otrzymała 3,5 mld euro z funduszy europejskich na inwestycje wodne, w tym przeciwpowodziowe.

Początkowo Bydgoszcz nie była brana pod uwagę na kolejną siedzibę RZGW. W projekcie wymieniono tylko Białystok.

- To bardzo dobry pomysł, bo Bydgoszcz jest podzielona między RZGW Poznań i Gdańsk - mówi Andrzej Kobiak, senator PO.

Bydgoszcz się starała

- To ukoronowanie naszych wieloletnich zabiegów o utworzenie w mieście instytucji zarządzającej wodami - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - To oznacza skrócenie procedury dotyczącej decyzji wodno-prawnych, których jest u nas sporo. Dotąd trzeba je było uzgadniać w Poznaniu i Gdańsku. I kolejna ważna rzecz: ułatwione zostanie gospodarowanie wodami w kontekście konwencji AGN, która zobowiązuje Polskę do dostosowania dróg wodnych do standardów żeglugi międzynarodowej, a także w kontekście planów budowy portu multimodalnego na Wiśle pod Bydgoszczą.

Może przy Dworcowej

RZGW jest instytucją państwową i to rząd może sam się postarać o odpowiednią siedzibę nad Brdą. Jednak prezydent Bruski jest otwarty i może zaproponować okazały budynek (w stylu niderlandzkiego manieryzmu) przy ul. Dworcowej 63. Miasto oferowało go Collegium Medicum, ale ono nie jest zainteresowane. Pierwotnie - od roku 1889 - w budynku rezydowała Królewska (pruska) Dyrekcja Kolei Wschodniej. Budynek znajduje się ok. 20 m od rzeki Brdy, a znacznie mu dalej (ok. 500 m) do dworca kolejowego.

Przypomnijmy, że w projekcie Prawa wodnego przygotowanego przez rząd PO-PSL znalazł się zapis o ustanowieniu Zarządu Dorzecza Wisły w Bydgoszczy i dorzecza Odry we Wrocławiu. Samorząd Bydgoszczy wyremontował specjalnie pod tę siedzibę budynek dawnego gimnazjum przy ul. Baczyńskiego 5. Ale ten projekt odszedł do lamusa wraz poprzednim rządem. Przy Baczyńskiego powstało Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty.

- RZGW jest jednostką niższej rangi, obejmującą mniejszy obszar niż planowany za poprzedniej władzy Zarząd Dorzecza Wisły - wyjaśnia Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych. - Niemniej utworzenie zarządu w Bydgoszczy to dobra wiadomość dla całego naszego regionu, choć całego raczej nie obejmie. Tak czy inaczej podniesie się ranga Bydgoszczy i regionu.

Kolejnym pozytywem jest to, że dyrekcja w Bydgoszczy będzie miała w zasięgu ręki młode kadry - absolwentów kierunku rewitalizacja dróg wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Skrzyżowanie dróg

- Bydgoszcz jest predysponowana do utworzenia tej dyrekcji, bo przecież tu krzyżują się dwie drogi wodne o randze międzynarodowej E-70 i E-40 - mówi Grzegorz Nadolny, kapitan statku szkolnego Władysław Łokietek, nauczyciel w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, wykładowca UKW w Bydgoszczy na kierunku rewitalizacja dróg wodnych. - Teraz w Bydgoszczy jest siedziba Zarządu Zlewni Noteci, ale podlegająca RZGW w Poznaniu, zatem nieposiadająca własnego budżetu. Po utworzeniu nowej dyrekcji budżet będzie w Bydgoszczy.

Minister określi

Z senackiej poprawki ustanawiającej nowe RZGW wynika, że Bydgoszcz będzie zarządzać regionem wodnym Noteci.

- Ten region obejmuje fragmenty trzech województw: prócz kujawsko-pomorskiego, także wielkopolskiego i lubuskiego - zauważa kapitan Nadolny. Jego zdaniem, dobrze by było, gdyby dyrekcja w Bydgoszczy objęła zasięgiem także żeglowny, miejski odcinek Brdy, bo ten wraz z Kanałem Bydgoskim i Notecią stanowi jedną drogę wodną, liczoną i oznakowaną od bydgoskiego Brdyujścia do Santoka w Lubuskiem.

- Szczegółowy zasięg regionu wodnego oraz struktura organizacyjna PGW Wody Polskie będzie określona w aktach wykonawczych do ustawy, to jest rozporządzeniach ministra środowiska - wyjaśnia Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy resortu. I dodaje, że zasięg RZGW w Bydgoszczy zostanie doprecyzowany na tym etapie prac. Teraz trwa opracowanie tekstów rozporządzeń.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.