Bydgoszcz będzie gościła piłkarskie gwiazdy [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Dariusz Knopik

Bydgoszcz będzie gościła piłkarskie gwiazdy [wideo]

Dariusz Knopik

Bydgoszcz jest w gronie sześciu polskich miast, które za rok będą gościły zespoły występujące w finałach mistrzostw Europy do lat 21.

Impreza odbędzie się od 16 do 30 czerwca 2017 roku. Po raz pierwszy w historii wystąpi w niej 12 drużyn. Wczoraj, przy okazji towarzyskiego meczu Polska - Litwa w Krakowie, odbyła się oficjalna inauguracja przyszłorocznej imprezy. Przebiegać ona będzie pod hasłem: „Gwiazdy dziś - supergwiazdy jutro”.

- Możemy być naprawdę szczęśliwi, że Polska co jakiś czas organizuje wielkie imprezy sportowe: Euro 2012, finał Ligi Europy, za rok mistrzostwa Europy U-21 w nowej formule z 12 zespołami - mówił Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Nasz kraj się rozbudował. Euro 2012 zmieniło infrastrukturę w sposób zdecydowanie widoczny. Za rok mamy nową imprezę, która, pozwoli ponownie pokazać całej Europie, że warto Polakom zaufać. To, że jesteśmy zdolni do organizacji fajnej imprezy, że u nas jest gościnnie i bezpiecznie - dodał.

UEFA reprezentował Giorgio Marchetti, szef departamentu rozgrywek, który również chwalił Polskę, wspominając świetną organizację Euro 2012.

- To jest bardzo ważna impreza, druga pod względem ważności - podkreślał rangę mistrzostw U-21. - Grają w niej już znani zawodnicy, dla których jest to początek kariery zawodowej. W tych mistrzostwach występowali tacy piłkarze jak Petr Cech, Andrea Pirlo czy ostatnio Harry Kane. Ten turniej rośnie z każdą kolejną edycją, o czym świadczyć może coraz większa liczba kibiców na stadionach oraz miliony przed telewizorami - zapewniał Giorgio Marchetti.


Z. Boniek o ME do lat 21: - Chcemy zorganizować fajną imprezę.
Agencja TVN

Podczas prezentacji każdy prezydentów sześciu miast - organizatorów mistrzostw, otrzymał od prezesa Bońka umowę na organizację imprezy.- Bydgoszcz w tym roku obchodzi 670. urodziny, więc to wspaniały prezent - cieszył się Rafał Bruski, prezydent miasta. - W przyszłym roku na pewno będziemy dobrze przygotowani. Jako miasto byliśmy już organizatorami i współorganizatorami czempionatów i świata, i Europy, ale jeszcze nigdy w piłce nożnej. Cieszę się więc bardzo, że futbol na tym szczeblu, drugie co do ważności rozgrywki europejskie, trafią do naszego miasta. A piłkarska Bydgoszcz jest silna. Mam to szczęście, że stojący obok mnie pan Zbigniew Boniek jest bydgoszczaninem. Tutaj zaczynał swoją karierę, był bodajże do matury, a potem ruszył w świat, do Widzewa Łódź, Juwentusu Turyn, Romy. Także Stefan Majewski jest z Bydgoszczy, więc jesteśmy mocno reprezentowani - podkreślał.

Z bydgoszczan, którzy przyczynili się do tego, że Euro zagości nad Brdą był jeszcze Eugeniusz Nowak, wiceprezes PZPN i szef piłkarskiego związku w regionie.

- To będzie ciekawa impreza, w której wystąpią silne zespoły z utalentowanymi piłkarzami - zapewnił.

Stadion Zawiszy przejdzie drobne remonty. Będzie nowy telebim, zmieni się umiejscowienie trybuny głównej, miejsc dla vipów oraz dla prasy.

Oprócz Bydgoszczy, która będzie gościć drużyny z grupy B, Euro toczyć się będzie w Gdyni (grupa B), Lublinie i Kielcach (grupa A, w tym mecze Polaków), Krakowie i Tychach (grupa C, półfinały i finał) - w sumie odbędzie się 21 meczów. Ambasadorem turnieju jest Marek Koźmiński, srebrny medalista IO z Barcelony w 1992 r, który przez 11 lat występował we Włoszech. Teraz jest wiceprezesem PZPN ds. zagranicznych.

Dariusz Knopik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.