Bydgoszcz będzie gościła piłkarskie gwiazdy [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Dariusz Knopik

Bydgoszcz będzie gościła piłkarskie gwiazdy [wideo]

Dariusz Knopik

Bydgoszcz jest w gronie sześciu polskich miast, które za rok będą gościły zespoły występujące w finałach mistrzostw Europy do lat 21.

Impreza odbędzie się od 16 do 30 czerwca 2017 roku. Po raz pierwszy w historii wystąpi w niej 12 drużyn. Wczoraj, przy okazji towarzyskiego meczu Polska - Litwa w Krakowie, odbyła się oficjalna inauguracja przyszłorocznej imprezy. Przebiegać ona będzie pod hasłem: „Gwiazdy dziś - supergwiazdy jutro”.

- Możemy być naprawdę szczęśliwi, że Polska co jakiś czas organizuje wielkie imprezy sportowe: Euro 2012, finał Ligi Europy, za rok mistrzostwa Europy U-21 w nowej formule z 12 zespołami - mówił Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Nasz kraj się rozbudował. Euro 2012 zmieniło infrastrukturę w sposób zdecydowanie widoczny. Za rok mamy nową imprezę, która, pozwoli ponownie pokazać całej Europie, że warto Polakom zaufać. To, że jesteśmy zdolni do organizacji fajnej imprezy, że u nas jest gościnnie i bezpiecznie - dodał.

UEFA reprezentował Giorgio Marchetti, szef departamentu rozgrywek, który również chwalił Polskę, wspominając świetną organizację Euro 2012.

- To jest bardzo ważna impreza, druga pod względem ważności - podkreślał rangę mistrzostw U-21. - Grają w niej już znani zawodnicy, dla których jest to początek kariery zawodowej. W tych mistrzostwach występowali tacy piłkarze jak Petr Cech, Andrea Pirlo czy ostatnio Harry Kane. Ten turniej rośnie z każdą kolejną edycją, o czym świadczyć może coraz większa liczba kibiców na stadionach oraz miliony przed telewizorami - zapewniał Giorgio Marchetti.


Z. Boniek o ME do lat 21: - Chcemy zorganizować fajną imprezę.
Agencja TVN

Podczas prezentacji każdy prezydentów sześciu miast - organizatorów mistrzostw, otrzymał od prezesa Bońka umowę na organizację imprezy.- Bydgoszcz w tym roku obchodzi 670. urodziny, więc to wspaniały prezent - cieszył się Rafał Bruski, prezydent miasta. - W przyszłym roku na pewno będziemy dobrze przygotowani. Jako miasto byliśmy już organizatorami i współorganizatorami czempionatów i świata, i Europy, ale jeszcze nigdy w piłce nożnej. Cieszę się więc bardzo, że futbol na tym szczeblu, drugie co do ważności rozgrywki europejskie, trafią do naszego miasta. A piłkarska Bydgoszcz jest silna. Mam to szczęście, że stojący obok mnie pan Zbigniew Boniek jest bydgoszczaninem. Tutaj zaczynał swoją karierę, był bodajże do matury, a potem ruszył w świat, do Widzewa Łódź, Juwentusu Turyn, Romy. Także Stefan Majewski jest z Bydgoszczy, więc jesteśmy mocno reprezentowani - podkreślał.

Z bydgoszczan, którzy przyczynili się do tego, że Euro zagości nad Brdą był jeszcze Eugeniusz Nowak, wiceprezes PZPN i szef piłkarskiego związku w regionie.

- To będzie ciekawa impreza, w której wystąpią silne zespoły z utalentowanymi piłkarzami - zapewnił.

Stadion Zawiszy przejdzie drobne remonty. Będzie nowy telebim, zmieni się umiejscowienie trybuny głównej, miejsc dla vipów oraz dla prasy.

Oprócz Bydgoszczy, która będzie gościć drużyny z grupy B, Euro toczyć się będzie w Gdyni (grupa B), Lublinie i Kielcach (grupa A, w tym mecze Polaków), Krakowie i Tychach (grupa C, półfinały i finał) - w sumie odbędzie się 21 meczów. Ambasadorem turnieju jest Marek Koźmiński, srebrny medalista IO z Barcelony w 1992 r, który przez 11 lat występował we Włoszech. Teraz jest wiceprezesem PZPN ds. zagranicznych.

Dariusz Knopik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.