Bydgoskie spółki zainwestują prawie 90 milionów

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Anna Stasiewicz

Bydgoskie spółki zainwestują prawie 90 milionów

Anna Stasiewicz

Najwięcej, bo ponad 40 mln złotych, wyda w przyszłym roku Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Głosowanie nad przyszłorocznym budżetem zaplanowano na jutrzejszej sesji. Przypomnijmy, że wysokość inwestycji w 2016 roku ma wynieść prawie pół miliarda złotych, czyli ok. 481 mln. Większość tej kwoty stanowią inwestycje miasta. To m.in. budowa szkoły w Fordonie czy krytego lodowiska przy Łuczniczce, rewitalizacja starówki i Starego Fordonu czy rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej. Ale w przyszłym roku inwestować zamierza nie tylko miasto, ale również bydgoskie spółki. I to zarówno te, w których miasto ma 100 procent udziałów, jaki i te, gdzie oprócz miasta są też inni udziałowcy.

Spośród spółek ze 100-procentowym udziałem miasta, największe inwestycje zaplanowały Miejskie Zakłady Komunikacyjne. W przyszłym roku spółka wyda blisko 18 mln zł: za ok. 11,8 mln MZK kupi 11 niskopodłogowych autobusów. Nieco ponad 500 tys. zł mają z kolei kosztować remonty kapitalne 8 tramwajów. W 2016 roku ma też powstać projekt modernizacji zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej. W planach jest też kupno specjalistycznego samochodu do utrzymania i remontu torowisk.

Niespełna 13 mln zł to plany inwestycyjne Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Spółka w poprzednich latach wiodła prym, jeśli chodzi o wartość inwestycji, bo realizowała dwa programy rozwoju sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, dofinansowane z Unii Europejskiej. W 2016 roku będzie inwestować z własnych środków. Blisko 6 mln zł, pochłonie budowa i przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Dzięki dokapitalizowaniu przez miasto kwotą 5 mln zł, będą środki na utrzymanie kanalizacji deszczowej.

Ponad 5,5 mln zł zainwestuje ProNatura,
chociaż w porównaniem z oddaną niedawno za 500 mln spalarnią śmieci, wydaje się to niewiele. Przyszłoroczne inwestycje są zresztą związane z dokończeniem budowy inwestycji.

Administracja Domów Miejskich kwotę 2,5 mln zł wyda na m.in. kupno nowego serwera i modernizację budynków spółki. Myślęciński park niespełna milion złotych przeznaczy na modernizację dróg oraz klatek i wybiegów w zoo.

Spośród spółek, gdzie miasto posiada ponad 50 procent udziałów, największe inwestycje planuje KPEC. Przebudowa, modernizacja i wymiana izolacji termicznej sieci ciepłowniczej, zarówno tej tradycyjnej, jak i zasilanych ze źródeł kogeneracyjnych pochłonie ponad 25 mln zł. Na pozostałe inwestycje spółka wyda ponad 21 mln.

Za niespełna 2,5 mln zł Bydgoski Park Przemysłowo Technologiczny zamierza zbudować parking przy centrum targowo-wystawienniczym. Przygotowanie kolejnych terenów pod inwestycje pochłonie z kolei 246 tysięcy złotych. Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w przyszłym roku rozpoczyna budowę kolejnego bloku, tym razem przy ul. Bortnowskiego.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.