Bydgoskie groby wyszukasz w internecie

Czytaj dalej
Sławomir Bobbe

Bydgoskie groby wyszukasz w internecie

Sławomir Bobbe

Pięć bydgoskich cmentarzy komunalnych (przy ulicach: Kcyńskiej, Wiślanej, Lotników, Ludwikowo i Grunwaldzkiej) właśnie stało się e-cmentarzami. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie miejsce pochówku rodziny, przyjaciół czy sławnych osób. A to tylko fragment oferty, którą otwiera nowy serwis.

Aby stworzyć wirtualne cmentarze, trzeba było wykonać gigantyczną pracę - przejrzeć cmentarne księgi i dokonać inwentaryzacji, przy okazji fotografując każdy nagrobek. Łatwo nie było, bo na przykład w wypadku cmentarza Starofarnego najstarsze księgi po prostu spłonęły. Udało się jednak zebrać dane ponad 52 tysięcy pochowanych i zindeksować ponad 40 tysięcy grobów, w tym 256 grobów wojennych i 318 objętych opieką konserwatora.

Dzięki temu bez trudu znaleźć można miejsce pochówku każdej osoby na wszystkich cmentarzach komunalnych w mieście. Wyszukiwać można po imieniu, nazwisku czy dacie śmierci. Na stronie wyświetlane są również informacje o osobach, które danego dnia urodziły się lub zmarły. Bliskim można również zapalić wirtualny znicz. Ale to nie wszystko.

JAK DOJECHAĆ DO CMENTARZA. Wszystkich Świętych 2017 w Bydgoszczy [utrudnienia, zmiany w organizacji ruchu]

Poprzez formularze łatwo skontaktować się z obsługą cmentarza (na przykład gdy w nazwisku zmarłego znalazły się literówki). Docelowo serwis będzie pozwalał również na darmowe opublikowanie nekrologu, opłacenie miejsca za grób i przypomni o konieczności wniesienia opłat (trzeba je odnawiać co 20 lat).

Cmentarny e-serwis wykonała firma ArtLook Gallery, która zainkasowała za usługę prawie 110 tysięcy złotych.

Zobacz: 11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

- Zależało nam, by serwis wystartował przed dniem Wszystkich Świętych. Może nie jesteśmy pierwsi w kraju, ale dzięki temu mogliśmy skorzystać z doświadczenia innych miast i nie popełniać błędów - mówi Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.