Hanka Sowińska

Bydgoscy transplantolodzy przeszczepili szpik, nerki i wątrobę

Daniel Burniak (w głębi) oddał nerkę Adrianowi Bartosikowi (z przodu). Agnieszka (druga z prawej), partnerka Adriana, podzieliła się nerką z Justyną Fot. nadesłane Daniel Burniak (w głębi) oddał nerkę Adrianowi Bartosikowi (z przodu). Agnieszka (druga z prawej), partnerka Adriana, podzieliła się nerką z Justyną (siedzi obok), żoną Daniela
Hanka Sowińska

Rankiem 31 grudnia lekarze z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w „Juraszu” przeszczepili nerki dwóm pacjentom. Narządy pochodziły od zmarłego dawcy.

- To był dobry rok. Od stycznia do końca grudnia w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy wykonano 68 transplantacji nerek - poinformowała nas dr Kamila Sadaj-Owczarek, szpitalny koordynator transplantacyjny.

Ostatnie dni minionego roku były w klinice bardzo intensywne. - W jednym z bydgoskich szpitali doszło do wielonarządowego pobrania organów, w tym również serca (trafiło do Anina -przyp. red.). Wtedy zaczął się wyścig z czasem. To bardzo intensywna praca, która jednak daje wiele satysfakcji - podkreśla dr Sadaj-Owczarek.

W ostatnich dniach grudnia kilku pacjentów dostało „drugie życie”. Więcej o sprawie czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.