Hanka Sowińska

Bydgoscy transplantolodzy przeszczepili szpik, nerki i wątrobę

Daniel Burniak (w głębi) oddał nerkę Adrianowi Bartosikowi (z przodu). Agnieszka (druga z prawej), partnerka Adriana, podzieliła się nerką z Justyną Fot. nadesłane Daniel Burniak (w głębi) oddał nerkę Adrianowi Bartosikowi (z przodu). Agnieszka (druga z prawej), partnerka Adriana, podzieliła się nerką z Justyną (siedzi obok), żoną Daniela
Hanka Sowińska

Rankiem 31 grudnia lekarze z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w „Juraszu” przeszczepili nerki dwóm pacjentom. Narządy pochodziły od zmarłego dawcy.

- To był dobry rok. Od stycznia do końca grudnia w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy wykonano 68 transplantacji nerek - poinformowała nas dr Kamila Sadaj-Owczarek, szpitalny koordynator transplantacyjny.

Ostatnie dni minionego roku były w klinice bardzo intensywne. - W jednym z bydgoskich szpitali doszło do wielonarządowego pobrania organów, w tym również serca (trafiło do Anina -przyp. red.). Wtedy zaczął się wyścig z czasem. To bardzo intensywna praca, która jednak daje wiele satysfakcji - podkreśla dr Sadaj-Owczarek.

W ostatnich dniach grudnia kilku pacjentów dostało „drugie życie”. Więcej o sprawie czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.