By zwierzakom z zoo żyło się przyjemniej [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

By zwierzakom z zoo żyło się przyjemniej [zdjęcia]

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Miasto przeznaczy setki tys. zł na inwestycje w Myślęcinku.

Już zakończyły się prace nad modernizacją wybiegu dla czterech wilków, które mieszkają w bydgoskim ogrodzie zoologicznym. Podłoże zostało wyrównane, wstawiono nowe ogrodzenie, a zwierzęta otrzymały również odnowione boksy. - Na czas remontu zostały przeniesione na wybieg obok tygrysa amurskiego - mówi Sandra Tyczyno, rzecznik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. - Już niedługo wrócą na swoje miejsce. A my rozpoczniemy pracę nad przystosowaniem go do nowych lokatorów.

Do Myślęcinka przyjadą bowiem irbisy, czyli pantery śnieżne.

- Na razie przebywają w warszawskim zoo - tłumaczy Tyczyno. - Ogrody wymieniają się zwierzętami. Byliśmy zainteresowani powiększeniem naszej kolekcji kotów i się udało.

Wiosną tygrys zyska więc nowych sąsiadów. - Samiec ma osiem lat, a samica 14-opowiada Tyczyno. - Niedawno ta para irbisów została rodzicami i mamy nadzieję, że gdy się już u nas zaklimatyzuje również doczekamy ich malucha.

To nie koniec zmian. Miasto przeznaczy 380 tys. zł na nowe woliery dla makaka, pustułki, puchacza, sowy uszatki, śnieżnej, białej, puszczyka i pójdźki, kani rudej oraz klatki nutrii, skunksa i tchórza. - Remont czeka również siedzibę rysi - opisuje Tyczyno. - Od kilku już lat pracujemy nad modernizacją naszego ogrodu. Systematycznie odnawiamy klatki i woliery. Plan jest długofalowy. Jeżeli nie zdążymy z czymś w tym roku, to przełożymy to na przyszły.

Zmieni się również nawierzchnia alejek. Teraz, gdy pada tworzą się tam kałuże i przez to dostęp do niektórych terenów zoo jest utrudniony. - Skupiamy się nad poprawą infrastruktury, która na przestrzeni lat została zaniedbana - uzupełnia Tyczyno. - Chcemy położyć tam kostkę betonową.

Na ten cel zostanie przeznaczone 400 tys. zł. Myślęcinek zainwestuje również w ścieżki, które znajdują się w Ogrodzie Botanicznym i nowe „dmuchańce” w Parku Rozrywki.

Myślęcinek jest największym polskim parkiem miejskim. Zajmuje 800 hektarów i znajduje się zaledwie trzy kilometry od centrum Bydgoszczy. W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku mieści się ogród zoologiczny, Park Rozrywki, pole golfowe, Wake Park, Ogród Botaniczny, Zaginiony Świat, miasteczko rowerowe, stadnina koni, stok narciarski, a w sezonie również lodowisko. Myślęcinek odwiedzają zarówno Bydgoszczanie, jak i turyści, którzy spędzają tam aktywnie czas.
W ogrodzie zoologicznym mieszkają 174 gatunki zwierząt. Najwięcej, bo aż 72 z nich stanowią ptaki. Gatunków ssaków jest 44, gadów 30, płazów 12, a bezkręgowców 7. W zoo można zobaczyć 38 gatunków zwierząt egzotycznych i 60 gatunków przedstawicieli rodzimej fauny, które są objęte ścisłą ochroną.
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.