Anna Stasiewicz

By powstał w Fordonie, potrzebne są głosy mieszkańców

Fundacja dla UKW od kilku lat jest właścicielem synagogi. Teraz chce zagospodarować teren wokół tego zabytkowego obiektu. Fot. internet Fundacja dla UKW od kilku lat jest właścicielem synagogi. Teraz chce zagospodarować teren wokół tego zabytkowego obiektu.
Anna Stasiewicz

Fundacja dla UKW od kilku lat jest właścicielem synagogi. Teraz chce zagospodarować teren wokół tego zabytkowego obiektu.

Pieniądze można zdobyć w konkursie organizowanym przez jedną z piwnych marek. By się udało, potrzebne są głosy mieszkańców. Codziennie, aż do 5 czerwca, trzeba oddać jeden głos. Głosowanie trwa.

- Potrzebna jest pełna mobilizacja, bo im więcej osób będzie codziennie głosowało, tym większa szansa, że dostaniemy pieniądze na nasz „Ogród uprawy sztuki”. Na razie zajmujemy dopiero 13 miejsca, ale mam nadzieję, że uda nam się „wskoczyć” wyżej - wyjaśnia Małgorzata Winter, która wspólnie z artystką Elą Jabłońską wymyśliły stworzenie takiego ogrodu w Starym Fordonie.

A powstanie on wokół fordońskiej synagogi, którą kilka lat temu przejęła Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Mamy już skrzynki, które pomogli nam zrobić więźniowie, udało się również załatwić ziemię - mówi Bogdan Kunach z fundacji. - Oddając codziennie głos mamy szanse otrzymać pieniądze, za które zbudujemy scenę, kupimy oświetlenie oraz fajne siedziska i stoły.

- Ela Jabłońska już jakiś czas temu stworzyła projekt „Nieużytki sztuki”, który polega na zagospodarowaniu terenów wokół obiektów związanych ze sztuką. Wspólnie doszłyśmy do wniosku, że teren wokół synagogi doskonale się do tego nadaje - przekonuje Małgorzata Winter.

Fordoński „Ogród uprawy sztuki”, na co wskazuje nazwa, ma łączyć w sobie dwie funkcje: miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać kwiaty i warzywa, ale również odpocząć, posłuchać muzyki czy obejrzeć sztukę.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.