Burmistrz Świecia pływał pod krawatem [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Burmistrz Świecia pływał pod krawatem [zdjęcia]

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Na mapie województwa przybył kolejny park wodny. Z atrakcji w Świeciu będzie można korzystać już od poniedziałku.

Wczoraj kilka minut po godzinie 10 uroczyście otwarto park wodny w Świeciu.

Po oficjalnych przemówieniach, zgodnie z obyczajem, który obowiązuje przy otwarciach nowych basenów, do wody wskoczył Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia. Mimo krępującego ruchy garnituru bez zarzutu pływał stylem klasycznym.

Remont krytej pływalni trwał blisko dwa lata. Efektem modernizacji basenu sportowego są m.in. dwie zjeżdżalnie, rwąca rzeka, basen do nauki pływania, brodzik dla niemowląt, dwie wanny z jacuzzi oraz dwie sauny. Obiekt zyskał też trybuny na pierwszym piętrze, z których można obserwować całą strefę basenową.

Oprócz tego świecki park wodny posiada także salę do fitness oraz takie rozrywki jak bilard czy piłkarzyki.

Inwestycja nie obyła się bez kontrowersji. Wielu mieszkańców Świecia chciało zupełnie nowej pływalni, bo ta, którą otwierano wczoraj, powstała w latach osiemdziesiątych. Wybudowały ją w pobliżu ówczesne Zakłady Celulozy i Papieru (dzisiaj Mondi). Po przełomie roku 1989 przekazały obiekt gminie.

Część mieszkańców zamiast rozbudowy starej pływalni w Przechowie (od centrum dzielnica jest oddalona o kilka kilometrów) postulowała budowę obiektu na Mariankach, największym osiedlu mieszkaniowym. W tej sprawie na sesjach Rady Miasta protestowała nawet młodzież jednego z gimnazjów. Władze pozostały nieugięte. Uznały, że postawienie nowego obiektu kosztowałoby zbyt wiele.

- To była dobra decyzja - mówił wczoraj Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu. - Z pewnością wszyscy docenią nowe oblicze pływalni w Przechowie.

Inwestycja kosztowała ok. 15 milionów złotych. Udało się pozyskać także 4 miliony złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, które w województwie rozdzielał marszałek Piotr Całbecki.

- Dziękuję za to wsparcie - mówił burmistrz Tadeusz Pogoda.

Najbliższa Świeciu pływalnia znajduje się w sąsiednim Chełmnie. Jednak nie ma tam żadnych dodatkowych atrakcji. W Grudziądzu są termy solankowe, ale dzieci poszaleć w najbliższym parku wodnym ze zjeżdżalniami mogły dopiero w Chojnicach bądź Solcu Kujawskim.

- To kolejna w ostatnich latach nowa kryta pływalnia w regionie, która powstała dzięki środkom rozdysponowanym przez samorządowe władze województwa - mówi Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - Z nowych basenów korzystają też mieszkańcy Nakła, Barcina, Osielska, Wielkiej Nieszawki, Rypina, Radziejowa i Kowalewa Pomorskiego - wylicza urzędniczka.

Urząd Marszałkowski wspiera także naukę pływania dla najmłodszych „Umiem pływać”. W ubiegłym roku w zajęciach uczestniczyło 6,5 tysiąca uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.