Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bulwarowi kierowcy i zabójcza prędkość

Czytaj dalej
Fot. Marcin Obara
Roman Laudański

Bulwarowi kierowcy i zabójcza prędkość

Roman Laudański

Rozmowa z JERZYM DZIEWULSKIM, kierowcą rajdowym, byłym antyterrorystą.

- Jacy jesteśmy „za kółkiem”?
- Nie mam najlepszego zdania o rodakach za kierownicą i potwierdzają to opinie fachowców. Media informowały, że 80 procent Polaków nie potrafi jeździć autostradami. Niestety, to prawda. Robię wiele tysięcy kilometrów autostradami, nie tylko polskimi, ponieważ ścigam się na różnych torach w całej Europie. Z przerażeniem patrzę na Polaków jeżdżących po kraju. Mają niewiele pojęcia o tym, jak jeździć po autostradzie. Polaków nikt nie uczy techniki poruszania się autostradami, a to jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa drogowego. Proszę zauważyć, jak włączają się do ruchu na autostradzie po odpoczynku na parkingu lub po tankowaniu. Z przerażeniem patrzę na kierowców, którzy z prędkością 40-50 kilometrów na godzinę próbują wjechać na autostradę! Oni nie wiedzą, że kilkusetmetrowy pas służy do szybkiego rozbiegu, żeby włączyć się do ruchu! Czasem kierowcy zachowują się w tym miejscu jak przed znakiem stop, czekają aż będą mogli włączyć się do ruchu. Nie mają pojęcia, że na tym odcinku powinni przyspieszyć nawet do stu kilometrów na godzinę, żeby płynnie włączyć się do ruchu.

- Pan to może pędzić swoim samochodem.
- Poruszam się jedyną w Europie Ultimą GTR, jednym z najszybszych samochodów na świecie. Jadąc nią autostradą, nie przekraczam 140-150 km/h, to auto bardzo dużo pali. A przy takiej prędkości zachowuje normę ok. 12 litrów. Nie mam też powodu, by przyspieszać. Jadę na wyścig lub z wyścigu, wiem, co mnie czeka - po prostu odpoczywam. Proszę sobie wyobrazić, że jadę prawym pasem autostradą i nagle ktoś mnie wyprzedza lewym, co jest właściwe, ale ten ktoś jedzie równolegle do mnie i fotografuje mój samochód! Cała rodzina w środku siedzi z telefonami i cyka fotki. Są rozbawieni i szczęśliwi, że mogą zrobić zdjęcia, a dramat polega na tym, że oni blokują mi lewy pas, a ja przed sobą mam inne samochody. To samobójcy! Oni są szczęśliwi, a mnie krew zalewa, bo to jest potwornie niebezpieczne. Ci ludzie nie zdają sobie z tego sprawy! Często jest tak, że kiedy kogoś wyprzedzam i zjeżdżam na prawą stronę, to po jakimś czasie widzę, że kierowca, którego wyminąłem, ogarnia obłęd. Próbuje mnie dogonić, zrównuje się ze mną i znowu wszyscy strzelają mi fotki!

Cały wywiad przeczytasz w daleszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.