Budżet obywatelski Torunia. Ile w tym roku do podziału?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Szymon Spandowski

Budżet obywatelski Torunia. Ile w tym roku do podziału?

Szymon Spandowski

Budżet obywatelski w Toruniu zaczyna się 8 czerwca. Jaki będzie jego harmonogram i czy odciśnie się na nim koronawirus? Tym razem do podziału będzie 7 milionów 580 tysięcy złotych!

Pandemia nie pokonała budżetu obywatelskiego, w Toruniu można się już brać za przygotowywanie wniosków. Ich autorzy powinni jednak pamiętać o tym, że wirus nadal wisi w powietrzu. Będzie się kładł cieniem na finansach miasta oraz na różnych imprezach, jakie dzięki budżetowi były organizowane.

- Prognozy dotyczące trwania pandemii nie ograniczają się tylko do tego roku. Będziemy się musieli z nią liczyć w roku przyszłym, a być może również w następnym - powiedział prezydent Michał Zaleski podczas piątkowej wideokonferencji. - Pandemia stawia zatem pod znakiem zapytania możliwość realizacji w przyszłym roku zadań wymagających bliskiej interakcji. Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że kryzys gospodarczy powoduje istotny spadek dochodów samorządowych. Musimy się liczyć z tym, że będzie trzeba ograniczyć działania związane z trwałym doposażeniem materialnym naszych osiedli i naszego miasta. Stąd te projekty, które na osiedlach podniosą poziom usług miejskich powinny budzić szczególne zainteresowanie.

Nabór wniosków rozpocznie się 8 i będzie trwał do 30 czerwca 2020 roku. Zgodnie z przepisami, do budżetowej skarbonki trafi sześć procent wpływów z podatku od nieruchomości co oznacza, że do podziału będzie 7 milionów 580 tysięcy złotych. 30 procent tej sumy, czyli 2 miliony 274 tysiące złotych trafi do puli ogólnomiejskiej, reszta zaś tradycyjnie będzie podzielona na 13 funduszy osiedlowych. Zasady podziału także nie ulegają zmianie, zatem połowa z tych 70 procent będzie podzielona na 13 równych części, reszta zaś w zależności od wielkości osiedla oraz liczby mieszkańców. Najwięcej trafi więc na Bydgoskie - 654.973 zł oraz Jakubskie-Mokre - 561.073 zł, zaś najmniej do Kaszczorka - 293.085 zł i Czerniewic - 263.304 zł.

Głosowanie na projekty musi być bezpośrednie. Oznacza to, że nie można zbierać na osiedlach papierowych kart do głosowania i wrzucać ich hurtem do urny. Każdy będzie musiał zagłosować osobiście, przez internet, pocztą tradycyjną lub wrzucając wypełnioną przez siebie kartę do urny. Głosować będzie można na projekty z listy ogólnomiejskiej oraz na te z jednej listy lokalnej.
Głosowanie jest jednak finałem dość długiej procedury, która jak wspomnieliśmy, rozpocznie się 8 czerwca. Co się będzie działo po 30 czerwca, kiedy zakończy się nabór wniosków? Zgłoszone projekty zostaną opublikowane w internecie do 10 lipca. Później, do 24 lipca, będzie można składać uwagi, które tych projektów będą dotyczyć. Wstępne wyniki oceny wniosków mają być ogłoszone do 11 września, zaś do 18 września będzie można składać odwołania. Reklamacje urzędnicy będą rozpatrywali do 2 października. Tego dnia zostanie ogłoszona lista projektów zatwierdzonych do głosowania. Głosowanie będzie trwało od 10 do 19 października, jego ostateczne wyniki poznamy 4 listopada.

Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.