Budują nowe serce osiedla Leśnego w Bydgoszczy [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. CDF Architekci

Budują nowe serce osiedla Leśnego w Bydgoszczy [zdjęcia]

Platanowy Park wyrasta u zbiegu Kamiennej i Sułkowskiego. Oprócz bloków, znajdą się tam także m.in. dom kultury i amfiteatr.

To największa tego typu inwestycja w Bydgoszczy. Na Leśnym (na działce, na której jeszcze znajdują się hale Makrum) powstaje Platanowy Park. Oprócz 14 bloków mieszkalnych inwestor wybuduje także apartamentowce z pomieszczeniami biurowo-usługowymi, amfiteatr na świeżym powietrzu, kilka placów zabaw, dom kultury, hotel i miejski plac, na którym pojawi się odnowiona zabytkowa prasa. Osiedle będzie otwarte i będą mogli z niego korzystać wszyscy bydgoszczanie.

Pierwsze bloki już stoją

Prace podzielono na 10 etapów, których realizacja zajmie osiem lat. W 2015 roku do pierwszych dwóch budynków wprowadzili się mieszkańcy. - Powstały 144 mieszkania, które w większości są już zamieszkane - mówi Agata Bil-Jahr, specjalista ds. marketingu firmy CDI Zarządzanie Nieruchomościami. - Wiosną tego roku ruszyliśmy z budową kolejnego etapu, w którym znajdzie się 148 mieszkań oraz 19 lokali usługowych w poziomie parteru. Termin oddania ich do użytkowania to czwarty kwartał 2017 roku.

Łącznie ma powstać 1100 lokali mieszkalnych, do których wprowadzi się aż 3600 osób. Do wyboru są mieszkania o metrażu od 26 do 140 metrów kwadratowych. Niektóre będą miały ogródki i tarasy. Ceny zaczynają się od 5150 złotych za metr.

3600 Osób ma zamieszkać na nowym osiedlu. Powstanie tam 1100 mieszkań

Jak zapewnia inwestor, problemy z parkowaniem rozwiąże podziemny garaż. Ciekawym rozwiązaniem będą podgrzewane zjazdy, które uchronią zimą mieszkańców przed wpadnięciem autem w poślizg i skrobaniem szyb.

Od kawiarni po przedszkole

Od strony Kamiennej i Sułkowskiego przewidziana jest zabudowa handlowo-usługowo-biurowa, która będzie też pełniła funkcję akustycznych ekranów tłumiących uliczny gwar. - Budynki będą miały do 10 kondygnacji - opowiada Bil-Jahr. - Przewidujemy wybudowanie około 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej.

Na razie trudno przewidzieć jakiego typu usługi będą tam świadczone. Pomysłodawcy chcieliby, aby były to między innymi kawiarnie, restauracje, gabinety lekarskie i punkt przedszkolny.

Ciekawą propozycją jest program „Stare na nowe”. - W jego ramach bezpłatnie wycenimy dotychczasowe mieszkanie i złożymy atrakcyjną ofertę jego odkupienia - tłumaczy Andrzej Witkowski, dyrektor ds. inwestycji CDI. - Oczywiście klient swoje mieszkanie będzie musiał opuścić dopiero po tym, jak wybudujemy dla niego nowy lokal, jednak już wcześniej będzie mógł ubiegać się o kredyt bankowy na sfinansowanie różnicy w cenie. Dzięki temu jego obciążenie kredytowe będzie niższe.

Zakłady Makrum przeniosą się na teren po byłym Zachemie do 2019 roku. Osiedle zaprojektowała poznańska pracownia CDF Architekci. Prace zajęły im ponad rok.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.