Budują nowe drogi i ściągają inwestorów

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Andrzej Galczak

Budują nowe drogi i ściągają inwestorów

Andrzej Galczak

Strefa inwestycyjna szybko się zapełnia. Przybywają nowe firmy.

Brześć Kujawski od wielu lat boryka się z problemami drogowymi. Największą bolączką miasta jest brak obwodnicy, co sprawia, że cały ruch samochodowy z drogi krajowej, dróg wojewódzkich i lokalnych krzyżuje się w jednym punkcie. Rozwiązanie tego problemu zależy jednak od decyzji władz centralnych kraju.

Z jednej strony intensywny ruch jest zmorą dla mieszkańców, z drugiej jednak wskazuje na inwestycyjną atrakcyjność położenia. Tym bardziej, że tuż obok biegnie autostrada. Dla przedsiębiorców to ważny argument, który w konsekwencji przełoży się na rozwój gminy.

Władze jednak nie czekają. Kuszą inwestorów strefą ekonomiczną.

- Do działających w strefie firm dołączają kolejne - mówi Tomasz Chymkowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich i promocji. - Obecnie trwają rozmowy i załatwianie formalności z pięcioma nowymi firmami. Zainteresowanie przedsiębiorców gruntami jest widoczne i idzie w dobrym kierunku.

Między innymi na ich potrzeby kończona jest budowa 6 km drogi technologicznej wraz z nowoczesnym oświetleniem. To zadanie będzie kosztowało 6,115 mln zł, z czego 85 proc. jest dotacją Urzędu Marszałkowskiego. Drugi, znacznie krótszy, bo pięćsetmetrowy odcinek drogi, skomunikuje tereny, na których będą działały poszczególne firmy z drogą dojazdową do strefy. Koszt tej inwestycji, to 707 tys. zł, z czego 200 tys. złotych jest dotowane przez powiat.

- Zakończyliśmy też remont ulic Traugutta i Przemysłowej - dodaje Tomasz Chymkowski. - Oprócz jezdni zrobione zostały nowe chodniki i oświetlenie. Dzięki temu usprawni się też komunikacja pomiędzy osiedlami Falborek i Cukrownia, a co za tym idzie, także ich atrakcyjność.

To zadanie mogło być zrealizowane dzięki wsparciu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wartość tych robót sięgnęła 2,184 mln zł.

Przypomnijmy, że gmina Brześć Kujawski jest dostrzegana nie tylko na lokalnym rynku. Niedawno została wyróżniona ogólnopolskim laurem w siódmej edycji programu „Przyjazna Gmina 2015”.

Andrzej Galczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.