Budują dla zarządu Wisły. Tylko po co?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marek Weckwerth

Budują dla zarządu Wisły. Tylko po co?

Marek Weckwerth

Już wiadomo, że w Bydgoszczy nie będzie siedziby tego zarządu. Ale formalnie nic się nie zmieniło - miasto adaptuje budynek pod siedzibę ZDW.

O tym, że Bydgoszcz nie ma już szans na ustanowienie właśnie tu siedziby Zarządu Dorzecza Wisły, poinformował Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych. Wroński ma tę wiedzę od Mariusza Gajdy, wiceministra środowiska.

Ministerstwo nie rekomenduje projektu Prawa wodnego przygotowanego pod rządami PO-PSL, a właśnie w nim był zapis o ustanowieniu siedziby ZDW w Bydgoszczy. Z przygotowywanego nowego projektu wynika, że utrzymana zostanie dotychczasowa struktura zarządzania gospodarką wodną.

- To jest porażka polityków PiS-u. Miastu należy się siedziba Zarządu Dorzecza Wisły i nadal tak podchodzimy do tego problemu - stwierdza Michał Sztybel, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Mimo, że zmieniły się władze naczelne, że jest nowy wojewoda, obowiązuje podpisana przed rokiem umowa z wojewodą Ewą Mes, która mówi o przeznaczeniu budynku przy ulicy Baczyńskiego na siedzibę zarządy dorzecza. Dlatego prac budowlane trwają.

Michał Sztybel dodaje, że budynek (dawne gimnazjum) przygotowywany jest zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska (poprzedniej opcji politycznej), któremu podlega gospodarka wodna. Przedstawiciele resortu byli w Bydgoszczy dwukrotnie.

Nie ma zatem na razie innej wizji wykorzystania przebudowywanego kosztem 5,6 mln zł gmachu. Remont skończy się w maju. W zamian za budynek, wojewoda ma przekazać miastu niezagospodarowane tereny Parku Akademickiego przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Fordonie.

- Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz popiera utworzenie zarządu w Bydgoszczy i oczywiście umowa z władzami miasta jest aktualna, ale musimy czekać na akt formalny jakim jest nowelizacja Prawa wodnego - podsumowuje Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.