Brudna witryna to fatalna wizytówka

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Brudna witryna to fatalna wizytówka

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Od lat stara witryna na parterze kamienicy przy ulicy Brzeskiej we Włocławku, obecnie z wybitą szybą i szmatą, która kiedyś była firanką, to coś, co rzuca się w oko przechodniom. Straszy także brama, niegdyś ozdobna.

- To centrum miasta, jak można pozwolić na to, aby oglądano nas z takiej strony? - mówi jedna z wieloletnich lokatorek kamienicy (imię i nazwisko znane redakcji). - Od lat to wizytówka, jaką wystawiamy na widok przechodniów czy wędrujących tędy co roku pielgrzymek z katedry - mówi kobieta. - Nie możemy się doprosić, aby coś z tym zrobić. Pomóżcie!

Kamienica, jak wiele innych we włocławskim środmieściu, jest własnością prywatną. Jak twierdzą lokatorzy, jest zdewastowana. Wystarczy wejść do klatki schodowej - mówią. Poręcze schodów, również, jak brama, niegdyś ozdobne, teraz są w opłakanym stanie. W schowku tuż przy schodach jest miejsce, gdzie bezdomni urządzili sobie prowizoryczne legowisko. Jest brudno, śmierdzi. W schowku gromadzone są śmieci, butelki po alkoholu stoją nawet w bramie. W mieszkaniach mamy wilgoć, w piwnicy woda stoi prawie po kostki, po ostatniej awarii - mówią mieszkańcy kamienicy. Opowiadają także o szczurach, które grasują na podwórku.

Jeden z właścicieli kamienicy zapewnia, że w sprawie zdewastowanej witryny nie można nic zrobić, bowiem kobieta zameldowana w mieszkaniu po byłym sklepie motoryzacyjnym utrudnia dostęp do lokalu.

- Niejednokrotnie chcieliśmy interweniować, bezskutecznie - zapewnia. - Choć jesteśmy właścicielami kamienicy, mamy związane ręce.

Zapewnia natomiast, że awaria rury w piwnicy, którą zgłosili lokatorzy zostanie dziś (środa) naprawiona. A co z bramą?

Można ją zamurować, usunąwszy pozostałe skrzydło. Być może zniknie wówczas problem koczujących bezdomnych. Wejście będzie jednak od ulicy Zapiecek. Czy to rozwiązanie spodoba się lokatorom? Do sprawy wrócimy.

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.