Brodnica na kilka dni zamieniła się w Małą Francję

Czytaj dalej
Fot. Wiesław Jankowski
Krzysztof Piersa

Brodnica na kilka dni zamieniła się w Małą Francję

Krzysztof Piersa

Francuzi spędzili w Brodnicy niezapomniane chwile. Modlili się, poznawali naszą kulturę i zwiedzali okolicę. Dziś wyruszyli do Krakowa na ŚDM.

Polska jest w tym roku gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Przed organizatorami w całym kraju stało niemałe wyzwanie. Także Brodnica przyczyniła się do sukcesu tej uroczystości.

Już w środę 20 lipca do powiatu brodnickiego przyjechało ponad stu pielgrzymów z zagranicy. Wieczorem w środę z autokaru wysiadła 50-tka rozentuzjazmowanych Francuzów, których brodniczanie przyjęli bardzo ciepło. Młodzi ludzie z zapałem podeszli do zadania, starając się by pielgrzymi czuli się jak najlepiej. Początkowy stres szybko ustąpił, a bariera językowa praktycznie nie miała miejsca.

Choć całym przedsięwzięciem zarządzała m.in. Parafia św. Katarzyny w Brodnicy, księża zostawili młodym wolontariuszom duże pole do popisu. Rola „dorosłych” miała się ograniczyć tylko do obserwacji i ewentualnej porady. Logistykę i komunikację pozostawili w rękach młodzieży, która stanęła na wysokości zadania, dzięki czemu pielgrzymom niczego nie brakowało.

Przyjezdna młodzież została rozlokowana w domach wolontariuszy, którzy zgodzili się zająć się gośćmi.

Choć zagraniczni goście mieli napięty plan podróży, zdążyli zobaczyć najpiękniejsze zakątki naszego regionu. W czwartek rano wyruszyli na zwiedzanie Górznieńsko-Lidzbarskiego oraz Brodnickiego Parku Krajobrazowego, które zakończyli na brodnickim zakolu.

Choć, na piątek i sobotę pielgrzymi wyruszyli do głównego celu swojego wyjazdu (pobyt w Toruniu i Diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży), w sobotni wieczór wrócili już do Brodnicy. Na zamku krzyżackim czekał na nich koncert zespołu „Nadziei Maleńka Orkiestra” pt. “Wiara Nadzieja Miłość”.

Impreza przebiegała w przyjacielskiej atmosferze. Brodniczanie szybko zintegrowali się z zagraniczną młodzieżą wspólnie bawiąc się przy dźwiękach muzyki.

W niedzielę pielgrzymi uczestniczyli w XI Jarmarku Ekologicznym. Naturalne i ekologiczne produkty, wywarły na nich niemałe wrażenie, podobnie jak fakt, że w stosunkowo niewielkiej Brodnicy tak wiele osób zajmuje się zdrowymi uprawami i promuje ekologiczne podejście do życia.

Pielgrzymi z Francji świetnie porozumiewali się z brodnicką młodzieżą. Dodatkowo poznali nasz region, kulturę i obyczaje, co odwzajemnili uśmiechem i otwartością. Pielgrzymka została zorganizowana i dopracowana w najmniejszym szczególe, a fakt, że za przypilnowanie wszystkiego odpowiadała wyłącznie młodzież, tym bardziej zasługuje na pochwałę.

Autor: Krzysztof Piersa

Krzysztof Piersa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.