Brazylia w pigułce - feijoada completa [przepis]

Czytaj dalej
Fot. wikipedia/Andre_v
red

Brazylia w pigułce - feijoada completa [przepis]

red

Zaczniemy dzisiaj od feijoady completa. Feijoda to narodowa brazylijska potrawa.

Nie wygląda może najpiękniej. Trzeba pamiętać, że pierwotnie było to jedzenie ubogich, a właściwie niewolników, których karmiono resztkami. Do kotła z jedzeniem dla niewolników trafiały żeberka, uszy, nóżki, ogony, tłuszcz (boczek). Owe resztki, wygotowane i wymieszane z czarną fasolą były „przodkiem” słynnej dzisiaj feijody.

Składniki

Wykonanie

Moczymy na noc (w oddzielnych garnkach) fasolę i wszystkie rodzaje mięsa. Następnego dnia gotujemy w nieosolonej wodzie, w oddzielnych garnkach, fasolę oraz mięso. Do garnka z mięsem dodajemy przepołowione i pozbawione gniazd nasiennych prapryczki. Po ugotowaniu usuwamy kości z z nóżki, kroimy ucho oraz ogonki i łączymy odcedzoną z wody fasolę i mięso. Szklimy na odrobinie masła posiekaną cebulę i czosnek. Dodajemy kilka łyżek fasoli i rozgniatamy widelcem, aby uzyskać gładki sos. 100 ml odlewamy - posłuży nam do przygotowania ostrego sosu. Zawartość patelni przelewamy do garnka z fasolą i mięsem, dodajemy kiełbasę. Po zagotowaniu przyprawiamy do smaku. Dodajemy posiekany szczypiorek i natkę.

Feijoada completa podajemy z:

Ostry sos feijoady

100 ml sosu z fasoli wlewamy do rondelka. Siekamy papryczkę piri-piri (jeżeli używamy suszonej, to kruszymy ją dość drobno). Dodajemy do sosu i przyprawiamy pieprzem. Rondelek stawiamy na ogniu i przez chwilę gotujemy, aż sos zgęstnieje.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.