Branża maszyn w dołku. Trwa wyczekiwanie

Czytaj dalej
Fot. Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak

Branża maszyn w dołku. Trwa wyczekiwanie

Agata Wodzień-Nowak

Rolnicy wstrzymują się z większymi zakupami. Jeśli potrzebują teraz ciągnika - wybierają używany. Gospodarze i dilerzy czekają na środki.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przedstawiła wyniki sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych w I poł. tego roku. Spadki w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku są ogromne.

W województwie kujawsko-pomorskim w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano 311 nowych ciągników, w 2015 o tej porze było to 661. W skali kraju od stycznia do czerwca 2016 r. rejestracja zamknęła się na poziomie 1447 traktorów, zaś w analogicznym okresie 2015 r. - 4087.

Z czego to wynika? Sytuację na rynku wyjaśnia Hubert Seliwiak z PIGMiUR:

- Branża w pewien sposób była przygotowana na słabszy rok, bo firmy wiedzą nie od dziś, że zakup maszyn w dużej mierze zależny jest od funduszy unijnych. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie rolnicy poskładali wnioski i czekają na ich rozpatrzenie. Ta sytuacja niepewności, oczekiwania na decyzję, czy pieniądze zostaną przyznane jest właśnie niekorzystna - ocenia Seliwiak.

Powody przestoju na rynku nowych maszyn rolniczych są dwa.

- Wszelkie zakupy są wstrzymywane do czasu rozpatrzenia wniosków. Przewidujemy, że taki scenariusz będzie trwał przez cały 2016 roku i pierwszy kwartał 2017 roku. Być może w marcu 2017 roku, gdy do rolników trafią pierwsze dotacje koniunktura zacznie się poprawiać - przewiduje specjalista ds. marketingu z PIGMiUR.

- Ale to nie jedyna przyczyna słabego roku dla branży. Duże znaczenie mają również ceny plonów, w tym w szczególności rekordowo niskie ceny skupu mleka, co przekłada się na mniejsze zakupy ciągników przede wszystkim tych o mniejszych mocach.

- Tym niekorzystnym trendem wpisujemy się w ogólny obraz branży w Europie. Podobne sytuacja ma miejsce niemal we wszystkich krajach Unii - dodaje Hubert Seliwiak.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.