Branża IT wymaga ciągłego rozwoju

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Mikołaj Romanowski

Branża IT wymaga ciągłego rozwoju

Mikołaj Romanowski

W mało której dziedzinie następują tak szybkie zmiany w tej specjalności, dlatego praca w branży IT wymaga nieustannego bycia na bieżąco.

Profesja informatyka pojawiła się w latach 80. ubiegłego wieku i z upływem czasu 
- wraz z rosnącą popularnością komputerów i rozwojem technologicznym - nieustannie się rozwija i ewoluuje. To jedna z tych branż, gdzie zmiany postępują w błyskawicznym tempie. To, co wczoraj było nowością, dziś jest standardem, a wkrótce najprawdopodobniej będzie przestarzałe. Dlatego specjaliści tej branży nieustannie muszą być na bieżąco, znać zagadnienia nie tylko od strony teoretycznej, ale mieć praktyczne umiejętności, które przydają im się w praktyce.

Choć samym określeniem „informatyk” wciąż wszyscy się posługują, to powoli odchodzi ono do lamusa, gdyż stało się zbyt ogólne, a wraz z rozwojem nowoczesnych technologii powstało wiele specjalistycznych profesji, jak np. administrator sieci komputerowych, programista, projektant stron i witryn internetowych, game developer, projektant systemów informatycznych i inne. 
- Informatyk jest tak oględnym terminem, jak humanista i tyle samo znaczy przy określeniu profesji - pisze na jednym z internetowych forów pan Paweł, który od jest zawodowym programistą.

Branża IT jest wielowymiarowa, a osoby, które chcą związać z nią swoją przyszłość mają wiele możliwości. Uczący się w technikum zdobywają wiedzę i umiejętności w takich obszarach wiedzy informatycznej, jak montaż i eksploatacja urządzeń komputerowych i peryferyjnych, projektowanie i administrowanie lokalnymi sieciami komputerowymi, tworzenie i administrowanie bazami danych, tworzenie aplikacji internetowych. Już po ukończeniu technikum zatrudnienie można znaleźć wszędzie tam, gdzie użytkowane są komputery. Informatykiem można też zostać, kończąc studia. „Jeżeli masz podstawową wiedzę o sprzęcie i oprogramowaniu komputerowym, chcesz rozwijać swoje umiejętności i łakniesz odkrywania, a przede wszystkim - tworzenia nowych systemów informatycznych, to skieruj swoje kroki na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy” - czytamy na stronie uczelni. Naukę podjąć mogą te osoby, które pozytywnie zdały egzamin maturalny (w starej lub nowej formie).

W trakcie studiów przyszli informatycy nauczą się między innymi programowania, poznają języki C++, C#, Delphi, Java, PHP, pracować będą z oprogramowaniem Oracle, Solid Works, AutoCad, Derive, Matlab, pakietami biurowymi (Microsoft Office, Open Office), graficznymi i multimedialnymi (Audacity, GIMP, Corel Draw), zdobędą wiedzę o systemach zarządzania przedsiębiorstwami w wybranych obszarach działalności - systemy IFS Application, interLAN, GTJ 2000 czy EdgeCAM.

Wykształcenie kierunkowe z pewnością jest największym atutem osoby, która wiąże swoją przyszłość z branżą IT. Jednak ci, którzy nie ukończyli studiów czy nie kształcili się w technikum, nie pozostają bez szans. W pracy informatyka niezwykle istotnymi są osobiste możliwości kandydata do pracy, jego predyspozycje i zainteresowania. Zdarza się, że niewykształceni pasjonaci nowych technologii, na bieżąco śledzący nowe trendy w branży często mają większą wiedzę niż absolwenci studiów, którzy nie wykazują chęci samodokształcania się.

Podnosić swoje kwalifikacje można w różny sposób. Informacji o kursach i szkoleniach można szukać w urzędach pracy, w Regionalnych Ośrodkach EFS (Europejskich Funduszy Społecznych) lub przez internet. Szkolenia prowadzą także szkoły wyższe, uczelnie oraz agencje pracy.

Mikołaj Romanowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.