Bransoletki życia trafią do ponad 500 bydgoszczan, w tym seniorów. Trwa nabór

Czytaj dalej
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Małgorzata Pieczyńska

Bransoletki życia trafią do ponad 500 bydgoszczan, w tym seniorów. Trwa nabór

Małgorzata Pieczyńska

Bransoletka życia to mały gadżet, który ratuje życie. Urządzenie może być szczególnie pomocne samotnym seniorom, którzy z uwagi na pandemię ograniczyli kontakty międzyludzkie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy rozpoczął już rekrutację do kolejnej odsłony projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. 80-letnia pani Halina mieszka sama. We wrześniu nagle poczuła się źle. Na szczęście miała bransoletkę życia i wcisnęła przycisk SOS. Dzięki temu starsza pani uzyskała szybką pomoc. Z podejrzeniem udaru mózgu trafiła do szpitala, ale z uwagi na to, że ratunek przyszedł na czas, skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu.

- Obecnie wdrożonym pilotażowo opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej, na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne, objętych jest w naszym województwie 210 osób - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Biorąc pod uwagę sygnalizowane potrzeby, to zdecydowanie za mało. Stąd podlegający marszałkowi województwa ROPS rozszerzył w tym roku program. Dzięki temu opieką obejmiemy na początek 3 tys. osób, z opcją poszerzenia w przypadku większego zainteresowania.

Dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu

W ramach projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pod nazwą „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, którego liderem jest właśnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, a partnerem także Miasto Bydgoszcz, bransoletki życia trafia do również do 507 bydgoszczan.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął już rekrutację. Do projektu mogą zgłaszać się osoby starsze i z niepełnosprawnościami oraz te, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a nie przebywają w placówce opieki całodobowej.

Bransoletka w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania jej właściciela i nie inwigiluje jego poczynań. Rolą systemu, dzięki któremu funkcjonuje, jest wyłącznie funkcja pomocowa - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w Bydgoszczy.

- Zainteresowanie usługą każdego dnia wzrasta. Wniosków przybywa, ale nie liczy się kolejność zgłoszeń tylko liczba punktów zebranych podczas etapu rekrutacji - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka MOPS w Bydgoszczy. - Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają w ramach usługi teleopieki bransoletkę, której główną funkcją jest zapewnienie wzrostu poczucia bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy taka osoba przez dłuższy czas nie zmienia lokalizacji, a dodatkowo zostanie przez nią użyty przycisk przywołujący pomoc (np. gdy się przewróci), urządzenie wysyła sygnał do telecentrum w Toruniu, które reaguje stosownie do sytuacji.

Bransoletka życia - gdzie i do kiedy w Bydgoszczy trzeba złożyć dokumenty

Jak podkreśla Marta Frankowska, ten mały gadżet będzie szczególnie pomocny osobom z ograniczoną samodzielnością, samotnym, czy w podeszłym wieku, które w trudnym czasie pandemii ograniczyły kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum. Przyda się też osobom, które z uwagi na dysfunkcje zdrowotne nie opuszczają miejsca zamieszkania.

- Bransoletka przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii jest w stanie odpowiednio szybko powiadomić pracownika centrum koordynacji o możliwej niedyspozycji jej właściciela, a tym samym w adekwatnie krótkim czasie przywołać pomoc - być może ratującą życie - mówi Marta Frankowska. - Bransoletka w żaden sposób nie ogranicza codziennego funkcjonowania jej właściciela i nie inwigiluje jego poczynań. Rolą systemu, dzięki któremu funkcjonuje, jest wyłącznie funkcja pomocowa, która w czasie kryzysu, np. zdrowotnego wysyła sygnał GPS, a jej działanie nie różni się od działania np. telefonu komórkowego.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.