Bramą między wyżem a niżem wpłynie duży chłód

Czytaj dalej
Fot. Paweł Lacheta
Marek Weckwerth

Bramą między wyżem a niżem wpłynie duży chłód

Marek Weckwerth

Tylko w sobotę na Kujawach i Pomorzu będzie ładnie. W niedzielę powieje zimnym powietrzem z północy. To zwiastun dużego ochłodzenia.

Tchnienie Arktyki poczujemy w poniedziałek, gdy temperatura spadnie do 9 stopni Celsjusza i to w najcieplejszym momencie dnia.

We wtorek możemy się spodziewać opadu krupy śnieżnej, czyli zlodowaciałych grudek śnieżnych. W nocy z wtorku na środę pojawi się lekki przymrozek. Poza tym przyszły tydzień będzie deszczowy.

W sadach i na polach

- Nie jest to najlepsza prognoza dla sadowników i ogrodników, bo muszą się liczyć ze stratami w uprawach - stwierdza toruński synoptyk Rafał Maszewski.

Rolnicy bardzo boją się gradobicia. - 29 kwietnia, wieczorem, zaczął padać grad, który poniszczył mój rzepak i pszenicę - mówi Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna koło Chełmna. - Gradowe kule utrzymały się do następnego dnia! Na szczęście mam ubezpieczone uprawy.

Ryzyko na trasie

- Nie są to także dobre wieści dla kierowców, którzy wybierają się w dłuższą trasę - przestrzega Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - To, że w naszym regionie świeci słońce, nie oznacza, że w innych nie pada intensywnie deszcz, że słupek rtęci nie spada prawie do zera. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić najświeższe prognozy pogody.

Tomasz Okoński radzi też zatelefonować pod całodobowy numer infolinii 19111. To informacja drogowa GDDKiA. Dyżurny poinformuje kierowcę jakie warunki panują na danej trasie. Powiadomi też o utrudnieniach, korkach, objazdach.

Wiosna nadejdzie

Zła pogodna potrwa do środy-czwartku. W piątek ma powiać cieplejszy wiatr z południa.- To zapowiedź już naprawdę wiosennej aury, z temperaturami bliższymi lata niż zimy - stwierdza toruński synoptyk. - Ale nie oznacza to, że od razu wybuchnie lato. Spodziewam się raczej dynamicznych zmian - ciepła przeplatanego frontami atmosferycznymi z opadami deszczu i burzami.

Burzowe lato

Podobna pogoda dominować będzie także latem - to upały i kolejno maszerujące przez region fronty, przynoszące burze i ochłodzenie. Skala tych zjawisk może być większa niż w minionych latach.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.