Brak nam wolnego czasu. Dla rodziny, przyjaciół i samych siebie

Czytaj dalej
Ewa Łukomska

Brak nam wolnego czasu. Dla rodziny, przyjaciół i samych siebie

Ewa Łukomska

Statystyczny Polak to osoba zapracowana, która nie ma kiedy wypocząć, a nawet jeśli ma, to nie jest zadowolona z dostępnych form rozrywki. Tak możemy podsumować wyniki badań opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Czy w obecnych czasach rzeczywiście walczymy z tak wielkim nadmiarem zajęć?

Niepokojące statystyki
Aż 19 procent Polaków po ukończeniu 16 roku życia przyznaje, że w ciągu dnia powszedniego nie może wygospodarować nawet chwili dla siebie. 4 procent członków tej grupy twierdzi, że czasu brakuje im nawet na wypełnienie obowiązków. Sposób wykorzystania czasu różni się jednak w zależności od wieku badanych - osoby starsze nie narzekają na brak okazji do odpoczynku.
Jedna czwarta ankietowanych ocenia, że czasu wystarcza im na wszystko, natomiast 6 procent twierdzi, iż czasu wolnego mają aż za dużo. Taka sytuacja ma związek z liczbą obowiązków zawodowych i rodzinnych, które się pojawiają na różnych etapach życia. Na brak czasu wolnego skarżą się przede wszystkim osoby w wieku od 25 do 34 lat oraz starsze, w przedziale wiekowym 35-44. Niemal jedna trzecia osób należących do wspomnianych grup ocenia, że czasu często brakuje im nawet na to, by wykonać w domu niezbędne prace. Z kolei w najstarszych grupach wiekowych pojawia się mnóstwo odpowiedzi, zgodnie z którymi czasu wolnego jest na emeryturze aż za dużo.

Jak efektywnie wypocząć?
Dostępne formy spędzania wolnego czasu, zdaniem wielu Polaków, również nie pozwalają na to, by efektywnie wypocząć. Wiele możliwości wiąże się nie tylko z potrzebą wygospodarowania co najmniej kilku godzin, ale również z przeznaczeniem na ten cel sporej ilości gotówki. Biorąc pod uwagę tego rodzaju czynniki, ponad połowa badanych przynajmniej raz w tygodniu wybiera spacery i odpoczynek na świeżym powietrzu. Z kolei zaledwie jedna piąta ankietowanych w ramach relaksu uprawia sport - najrzadziej raz w tygodniu. Niepokoi jednak fakt, że ponad połowa nie ma okazji do podjęcia aktywności fizycznej właściwie nigdy. Wydawać by się mogło, że Polacy chętniej decydują się na spotkania ze znajomymi - czy to w lokalu, czy w domu. Wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości - raz w tygodniu lub częściej w lokalach spotyka się tylko 7 procent badanych; w domach nieco więcej, bo 15 procent. Z kolei aż 40 procent ankietowanych w kawiarniach czy klubach nie bywa w zasadzie nigdy.

Wyjazd doskonałą odskocznią
Idealnym sposobem na odpoczynek z pewnością jest wyjazd - najlepiej dłuższy niż na 4 dni. Dzięki temu możemy się oderwać od problemów dnia codziennego i na chwilę oddać się beztroskiej zabawie. Problem w tym, że nie każdego na to stać. W ciągu roku od dnia badania na urlop trwający co najmniej 5 dni wyjechało 44 procent respondentów. W tym gronie zdecydowana większość spędziła ten czas wypoczynku w kraju. Tylko niewielka część wyjechała na wczasy za granicę, a pozostali wypoczywali na działkach, u znajomych czy u rodziny.

Skąd takie wyniki?
To, że w obecnych czasach pracujemy niemal bez przerwy, wielu z nas przestało już dziwić. Chyba każdy chce przecież spełnić wymagania szefa, zdobyć awans, czy rozwinąć własną działalność. Zdaniem psychologa Krzysztofa Korony, geneza problemu, jaki ujawniły wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego, może sięgać głębiej.

- W wyjaśnieniu tej kwestii pomoże odpowiedź na pytanie, z jakimi problemami Polacy muszą walczyć na co dzień. Przede wszystkim staramy się zaspokoić naszą szeroko rozumianą potrzebę bezpieczeństwa - w tym przypadku socjalnego. Żyjemy w czasach, w których przeciętna rodzina martwi się o swoją przyszłość i dobro finansowe. Z tego względu spora część społeczeństwa szuka sposobów na zarobienie większej ilości pieniędzy - kosztem wolnego czasu. Z kolei jego niedobór może skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym - uczula Krzysztof Korona, dodając: - Konsekwencją braku wypoczynku jest przede wszystkim zachwianie najbardziej czułego na zmęczenie elementu, czyli psychiki. Mięśnie możemy zmusić do pracy mimo zmęczenia, psychika się temu nie podda.

Umiejętność wypoczywania jest częścią profilaktyki zdrowia psychicznego, o której niestety, często zapominamy. Jak możemy odpowiednio się zrelaksować? Zdaniem Krzysztofa Korony, przede wszystkim musimy oderwać się od tego, co nas niepokoi i pochłania na co dzień. Powinniśmy rozwijać nasze zainteresowania i przełączać mózg na tryb myślenia o rzeczach przyjemnych.

Ewa Łukomska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.