Bon turystyczny – od kiedy 500 zł na wakacje, dla kogo i gdzie można je wykorzystać

Czytaj dalej
Materiał Informacyjny

Bon turystyczny – od kiedy 500 zł na wakacje, dla kogo i gdzie można je wykorzystać

Materiał Informacyjny

Bon turystyczny, czyli dopłata 500 zł do wypoczynku, ma pomóc branży turystycznej osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Kto może otrzymać 500 zł na wakacje, jakie warunki trzeba spełnić i gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny to wsparcie w wysokości 500 zł dla wszystkich polskich rodzin posiadających dzieci. Każda rodzina otrzyma jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz dodatkowo 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu będzie można zapłacić za nocleg lub udział w imprezie turystycznej zorganizowanej na terenie kraju przez podmioty biorące udział w projekcie.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem, niezależnie od poziomu dochodów. Bon będzie przysługiwał również na dzieci, których rodzice pracują za granicą. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon w wysokości 500 zł, czyli otrzyma bony o łącznej wartości 1000 zł.

Jak składać wnioski o bon?

Bon otrzymamy po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków, wystarczy zalogowanie się w PUE ZUS i potwierdzenie albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu e-mail i numer telefonu. Bony, w formie 16-cyfrowego numeru, będą przekazywane na wskazany adres lub numer telefonu. Otrzymany kod trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Od kiedy 500 plus na wakacje?

Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało, że bony turystyczne będą przyznawane w systemie PUE ZUS od 31 lipca.

Gdzie wykorzystam bon turystyczny?

Bon turystyczny zrealizować będzie można w firmach turystycznych, które przystąpią do programu. Bazę tych instytucji stworzy Polska Organizacja Turystyczna. Znajdą się tam ośrodki wypoczynkowe, hotele, organizatorzy kolonii i obozów młodzieżowych, gospodarstwa agroturystyczne czy klub sportowe, które organizują obozy dla dzieci i młodzieży. Pojawić mają się także atrakcje turystyczne: muzea i parki rozrywki, gdzie za bon będzie można kupić bilet wstępu.

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej: https://www.pot.gov.pl. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Rejestracja ma ruszyć 25 lipca.

Za jakie usługi można zapłacić bonem?

Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi noclegowe lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski. Co ważne, wszystkie usługi muszą być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon, a nie na rzecz opiekuna. W obecnym brzmieniu ustawy oznacza to, że rodzic może wykorzystać bon, by np. opłacić pobyt dziecka na koloniach, ale jeśli wybiera się na wakacje razem z dzieckiem, za swój nocleg powinien zapłacić z własnej kieszeni.

W projekcie ustawy nie ma też mowy np. o wydatkach ponoszonych w restauracjach. Środki z bonu turystycznego można przeznaczyć na usługi gastronomiczne w jednym wypadku – kiedy są częścią większego pakietu turystycznego, czyli np. gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego.

Czy bonem można płacić kilka razy?

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu lub do upływu jego ważności w dniu 31 marca 2022r.

Płatność za pomocą bonu będzie możliwa również w przypadku, w którym wartość usługi będzie przekraczać wartość bonu. W takiej sytuacji trzeba będzie dopłacić pozostałą część należności, np. gotówką.

Materiał Informacyjny

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.