Hanka Sowińska

Ból wszczepiania endoprotez

W 2015 r. na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy wykonano 266 operacji wszczepienia protezy Fot. materiały Biziela W 2015 r. na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy wykonano 266 operacji wszczepienia protezy stawu biodrowego i kolanowego.
Hanka Sowińska

Na nowy staw biodrowy i kolano czeka u nas ponad 13 tysięcy osób. Ważne, by zabiegi wykonywano w wielu szpitalach. To skróci kolejkę. Ile szpitali w Kujawsko-Pomorskiem nadal będzie mogło wykonywać operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego?

Ograniczają chodzenie, bo każdy ruch powoduje, że bardzo cierpią. Wyją z bólu, garściami połykają leki przeciwbólowe. Powód? Najczęstszy u osób w wieku średnim i starszym to zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych. Ale problem dotyczy także osób młodych i po wypadkach.

- Jedynym skutecznym ratunkiem jest poddanie się zabiegowi wszczepienia endoprotezy. I to dobrej, by nie zachodziła konieczność wykonania za jakiś czas operacji rewizyjnej - mówi dr n. med. Artur Szumlański, ordynator oddziału chirurgii urazowej i ortopedii w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Inowrocławiu.

Nad szpitalami przeprowadzającymi tego rodzaju operacje zawisła groźba utraty kontraktu z NFZ z powodu nowych, wyśrubowanych kryteriów. I choć zostały one nieco złagodzone (rozporządzenie ministra zdrowia z 20 czerwca), to obawy pozostały. Wielki niepokój budzi też zapowiedź zmiany (obniżki) wyceny endoprotez.


Protezę nogi przymocowali do kręgosłupa. Pionierska operacja polskich ortopedów

- Nie pozwolę, by pani tak cierpiała. Ta operacja musi być szybko zrobiona - usłyszała od lekarza w prywatnym gabinecie pani Halina. Na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego czekała nieco ponad dwa lata. Po zabiegu przeprowadzonym w bydgoskim szpitalu wojskowym jest „nowym człowiekiem”.

Takich pacjentów, którzy czekają na skrócenie cierpienia, a nierzadko na powrót do normalnego życia jest obecnie w regionie 13 405 (dane z 20 czerwca).

- Na operację endoprotezoplastyki stawu kolanowego zapisanych jest 6644 pacjentów. Z tej liczby 1281 to chorzy zakwalifikowani do kategorii „pilna”- informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Lista oczekujących na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego jest dłuższa o ponad stu pacjentów (6762). „Pilnych przypadków” jest 1215.

Operacje te, w ramach kontraktu z NFZ, wykonywane są obecnie w 13 szpitalach; są wśród nich nie tylko duże placówki (np. „Jurasz”, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu), ale np. lecznice w Świeciu, Brodnicy czy Żninie.

- W 2015 roku wszystkie te placówki wykonały 2931 zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego i zabiegów rewizyjnych - dodaje rzeczniczka regionalnego NFZ.

Gdyby 1 lipca weszło w życie stare rozporządzenie ministra zdrowia (chodzi o dokument podpisany przez Bartosza Arłukowicza w listopadzie 2013 r.), trzy szpitale nie miałyby możliwości, by dalej przeprowadzać takie zabiegi. Zawarte w nim nowe warunki realizacji świadczeń z zakresu endoprotezoplastyki eliminowały szpitale, które rocznie wykonywały mniej niż 75 operacji alloplastyki stawu biodrowego, 50 stawu kolanowego i 30 tzw. rewizji po zabiegach wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

- Spełniamy te kryteria - zapewnia dr n. med. Artur Szumlański, ordynator oddziału chirurgii urazowej i ortopedii w inowrocławskim szpitalu. - Wyjątkiem jest rewizja po operacji. Pewnie dlatego, że zabiegi te wykonujemy najlepiej, jak potrafimy. Poza tym używamy dobrych jakościowo endoprotez.

To się jednak może zmienić. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji chce obniżyć wycenę protez. - Gdy ceny zostaną obcięte dramatycznie, spadnie liczba operacji. Poza tym więcej pacjentów będzie do nas wracało - prorokuje dr Szumlański. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodaje.


Schorowana 20-latka musi czekać na operację biodra 14 lat

Średnio w ciągu miesiąca lekarze z inowrocławskiego szpitala wykonują 11 operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i 4 stawu kolanowego. W kolejce na te zabiegi zaczeka teraz prawie 1000 pacjentów.

Bydgoski „Biziel” w 2015 r. wykonał 266 alloplastyk stawu biodrowego i kolanowego. Według danych z maja br., pacjenci zapisani na operacje biodra muszą czekać 1026 dni (przypadek stabilny). Chorzy zakwalifikowani jako pilni - 378 dni.

Prawie 450 operacji endoprotezowania kolana i biodra (w tym 30 rewizji) przeprowadzono w 2015 r. w toruńskim szpitalu na Bielanach.

- Obecnie około 2000 pacjentów oczekuje na endoprotezę biodra i blisko 1000 na endoprotezę kolana. Czas oczekiwania to 3-5 lat - informuje Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy WSZ.

Nowy Szpital w Świeciu ma na koncie 81 operacji - kolana i biodra (od stycznia do czerwca br.). Lecznica ta prowadzi w rankingu szpitali, które mają najkrótsze terminy dla pacjentów „pilnych” (czerwiec tego roku). Pacjenci stabilni (operacja biodra) najkrócej czekają w szpitalu w Brodnicy - tu pierwszy wolny termin to koniec stycznia 2018 roku.

Po sygnałach z NFZ, że wywindowanych kryteriów (liczba wykonanych operacji) nie spełni wiele szpitali, resort zdrowia zmienił rozporządzenie (ukazało się w miniony poniedziałek). Teraz lecznice ubiegające się o kontrakt z funduszem będą musiały w ciągu roku przeprowadzić 60 operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, 40 w przypadku kolana i 20 operacji rewizyjnych. W ocenie ministerstwa zdrowia ten „zabieg” zwiększy dostęp do tak potrzebnych świadczeń.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.