Bogaty program wakacyjny Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Tomasz Błaszkiewicz

Bogaty program wakacyjny Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Tomasz Błaszkiewicz

Od lipca do końca sierpnia Ośrodek Chopinowski zorganizuje cykl koncertów pod hasłem „Wakacje z Chopinem”. To nie jedyne atrakcje przygotowane z myślą o najbliższych miesiącach.

Koncerty w lipcu i sierpniu będą nawiązywać do legendarnych już wizyt Fryderyka Chopina na Ziemi Dobrzyńskiej. To właśnie w okolicach Szafarni muzyk, jako nastoletni chłopiec, wypoczywał w lato. Inspirujące miejsca i klimat naszego regionu mogły przyczynić się do powstania czterech pierwszych mazurków.

– Będzie to wydarzenie nie tylko muzyczne – zaznacza Karolina Szparaga, specjalista ds. promocji i edukacji z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. – Oczywiście planujemy recitale z muzyką wielkiego mistrza, ale połączymy je np. z odczytywaniem listów Fryderyka Chopina. Pomogą nam w tym aktorzy Teatru Wilama Horzycy z Torunia. Mamy w planach także dodatkowe atrakcje i poczęstunek.

Początek z wysokiego „C”

W tym roku w ramach cyklu odbędzie się osiem koncertów. Początek już 7 lipca o 12.15. Utwory mistrza zagra Karolina Nadolska. W 2009 roku warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina docenił osiągnięcia pianistyczne Nadolskiej, przyznając jej dyplom z wyróżnieniem, a jej studia pianistyczne zostały zwieńczone uroczystym koncertem, w którym wystąpiła jako solistka Orkiestry Filharmonii Narodowej. W 2017 roku decyzją Rady Wydziału Fortepianu Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pianistka otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych. Słowem zajmie się Paweł Kowalski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, obecnie aktor Teatru Horzycy. Kowalski jest laureatem nagrody WILAM publiczności dla najpopularniejszego aktora za rok 2014.

Atrakcje co tydzień

W kolejną niedzielę przed publicznością zaprezentuje się Lena Ledoff. Artystka urodziła się w St. Petersburgu (Rosja). Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce. Występuje z koncertami w oryginalny sposób łącząc muzykę klasyczną i jazzową. Komponuje muzykę dla teatru, jest autorką projektów muzycznych i utworów literackich. Występowała na scenach Paryża, Toronto, Pragi, Bratysławy, Kijowa, St.Petersburga, Irkucka, Ottawy, Montrealu i Warszawy. Listy Chopina zaprezentuje Agnieszka Wawrzkiewicz-Kowalska, aktorka teatralna i filmowa.

21 lipca zagra Andrzej Tatarski, który od wielu lat prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Program kolejnych występach będziemy ogłaszać na bieżąco.

– Co roku „Wakacje z Chopinem” cieszą się ogromną popularnością, więc mamy nadzieję, że tak samo będzie już za kilka tygodni – dodaje Karolina Szparaga. – Mamy stałe grono odbiorców, przyjeżdżają widzowie np. z Golubia-Dobrzynia i Torunia. Nie brakuje też lokalnej publiczności, z gminy Radomin, co bardzo nas cieszy. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki klasycznej i Fryderyka Chopina, już od lipca.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Tomasz Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.