Bogaty program wakacyjny Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Tomasz Błaszkiewicz

Bogaty program wakacyjny Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Tomasz Błaszkiewicz

Od lipca do końca sierpnia Ośrodek Chopinowski zorganizuje cykl koncertów pod hasłem „Wakacje z Chopinem”. To nie jedyne atrakcje przygotowane z myślą o najbliższych miesiącach.

Koncerty w lipcu i sierpniu będą nawiązywać do legendarnych już wizyt Fryderyka Chopina na Ziemi Dobrzyńskiej. To właśnie w okolicach Szafarni muzyk, jako nastoletni chłopiec, wypoczywał w lato. Inspirujące miejsca i klimat naszego regionu mogły przyczynić się do powstania czterech pierwszych mazurków.

– Będzie to wydarzenie nie tylko muzyczne – zaznacza Karolina Szparaga, specjalista ds. promocji i edukacji z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. – Oczywiście planujemy recitale z muzyką wielkiego mistrza, ale połączymy je np. z odczytywaniem listów Fryderyka Chopina. Pomogą nam w tym aktorzy Teatru Wilama Horzycy z Torunia. Mamy w planach także dodatkowe atrakcje i poczęstunek.

Początek z wysokiego „C”

W tym roku w ramach cyklu odbędzie się osiem koncertów. Początek już 7 lipca o 12.15. Utwory mistrza zagra Karolina Nadolska. W 2009 roku warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina docenił osiągnięcia pianistyczne Nadolskiej, przyznając jej dyplom z wyróżnieniem, a jej studia pianistyczne zostały zwieńczone uroczystym koncertem, w którym wystąpiła jako solistka Orkiestry Filharmonii Narodowej. W 2017 roku decyzją Rady Wydziału Fortepianu Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pianistka otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych. Słowem zajmie się Paweł Kowalski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, obecnie aktor Teatru Horzycy. Kowalski jest laureatem nagrody WILAM publiczności dla najpopularniejszego aktora za rok 2014.

Atrakcje co tydzień

W kolejną niedzielę przed publicznością zaprezentuje się Lena Ledoff. Artystka urodziła się w St. Petersburgu (Rosja). Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce. Występuje z koncertami w oryginalny sposób łącząc muzykę klasyczną i jazzową. Komponuje muzykę dla teatru, jest autorką projektów muzycznych i utworów literackich. Występowała na scenach Paryża, Toronto, Pragi, Bratysławy, Kijowa, St.Petersburga, Irkucka, Ottawy, Montrealu i Warszawy. Listy Chopina zaprezentuje Agnieszka Wawrzkiewicz-Kowalska, aktorka teatralna i filmowa.

21 lipca zagra Andrzej Tatarski, który od wielu lat prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Program kolejnych występach będziemy ogłaszać na bieżąco.

– Co roku „Wakacje z Chopinem” cieszą się ogromną popularnością, więc mamy nadzieję, że tak samo będzie już za kilka tygodni – dodaje Karolina Szparaga. – Mamy stałe grono odbiorców, przyjeżdżają widzowie np. z Golubia-Dobrzynia i Torunia. Nie brakuje też lokalnej publiczności, z gminy Radomin, co bardzo nas cieszy. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki klasycznej i Fryderyka Chopina, już od lipca.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Tomasz Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.