(pij)

Bociany czarne wróciły w łódzkie lasy. Parę tych ptaków można podglądać na żywo w internecie

Czarne bociany w gnieździe na dębie. Fot. RDLP Łódź Czarne bociany w gnieździe na dębie.
(pij)

Do lasów regionu łódzkiego wróciły z zimowisk bociany czarne. Para tych rzadkich i płochliwych ptaków zasiedliła jedno z dwóch gniazd na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które od 2016 r. można podglądać w internecie 24 godziny na dobę dzięki zamontowanym nad nimi kamerom. Jedno jest na sośnie, drugie na dębie i... tylko tyle o nich wiadomo. Lokalizacja obu gniazd jest pilnie strzeżoną tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami.

Na razie zamieszkane zostało gniazdo na dębie, gdzie pierwszy bocian przybył pod koniec marca, a drugi 5 kwietnia. Wiadomo na pewno, że to para - samiec i samica. Naukowcy prowadzący obserwacje codziennego życia tych ptaków mieli okazję zarejestrować ich kopulację.

- Do zbliżeń między ptakami dochodziło już wielokrotnie, więc w ciągu tygodnia możemy się spodziewać się pierwszych jaj - mówi prof.

W dalszej części artykułu:

  • Gdzie można na żywo ogladać bociany
  • Kiedy przybyły pierwsze bociany
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
(pij)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.