Sylwia Arlaks.arlak@polskatimes.pl

Bob Dylan dostał literackiego Nobla [wideo]

Sylwia Arlaks.arlak@polskatimes.pl

Do swojej bogatej puli nagród amerykański muzyk Bob Dylan może dodać jeszcze jedną - najważniejszą literacką statuetkę na świecie.

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Bukmacherzy obstawiali amerykańskiego powieściopisarza Dona DeLillo albo autora, tłumacza i wykładowcę z Hiszpanii Javiera Mariasa. Wygrał Bob Dylan, piosenkarz, kompozytor, poeta, nazywany ikoną współczesnej kultury amerykańskiej. Artystę nagrodzono za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, wpisującej się w wielką tradycję piosenki amerykańskiej - informuje brytyjski dziennik „The Guardian”.


Wideo: Bob Dylan to jedna z najważniejszych postaci muzyki popularnej

źródło: Press Association/x-news

- To wielki poeta, który od 54 lat wymyśla siebie na nowo - mówiła sekretarz nagrody Sara Danius po ogłoszeniu werdyktu. I dodała:

- Jeśli dopiero zaczynasz z jego twórczością, warto przeczytać, a właściwie posłuchać jego albumu „Blonde on Blonde” z 1966 r. To wyjątkowy przykład tego, w jak obrazowy sposób pisze ten artysta. Nasz wybór może się wydawać wielu osobom zaskakujący, ale… spójrzmy na Homera czy Safonę. Pisali teksty poetyckie, które miały być wykonywane na żywo. Dokładnie tak jak w przypadku Dylana.

Bob Dylan, czyli Robert Allen Zimmerman, urodził się w Duluth w amerykańskim stanie Minnesota w 1941 r. Pierwszy album wydał w 1962 r., od tego czasu wiele z jego kolejnych krążków okrzyknięto arcydziełami.

Do najbardziej znanych utworów artysty zalicza się „Blowin’ in the Wind” czy „Like a Rolling Stone”. Dylan nie dał się zaszufladkować, wykonuje amerykański folk, country bluesa czy country, rock and rolla, gospel i jazz. Niedawno ukazała się jego nowa, 37. studyjna płyta „Fallen Angels”. Jest laureatem Grammy, Oscara i Nagrody Pulitzera.

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 115 lat. Tą prestiżową nagrodą zostało do tej pory uhonorowanych 112 osób, w tym czworo Polaków: Wisława Szymborska. Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont i Czesław Miłosz. W ubiegłym roku laureatką została białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz.

Autor: Sylwia Arlak

Sylwia Arlaks.arlak@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.