Blatter i Platini zostali zawieszeni na osiem lat. To koniec ich karier!

Czytaj dalej
Fot. Patrick B. Kraemer
Adam Szczęśniak

Blatter i Platini zostali zawieszeni na osiem lat. To koniec ich karier!

Adam Szczęśniak

Komisja Etyki FIFA zdecydowała się zawiesić aż na 8 lat Michela Platiniego i Josepha Blattera. Ci zaś odwołają się do Trybunału Arbitrażowego.

Kara ma tryb natychmiastowy, a to oznacza, że przez 8 lat zarówno Michel Platini jak i Sepp Blatter nie mogą działać w żadnych strukturach piłkarskich. Na obu panów nałożono też kary finansowe. Francuz musi zapłacić 80 tys. franków szwajcarskich, a Blatter - 50.


Strejlau o zawieszeniu Blattera i Platinieg. Fakty TVN/x-news

Od miesięcy w FIFA głośnym echem odbija się afera korupcyjna. W roli głównej występują właśnie Platini i Blatter. Ten drugi miał przelać Francuzowi 2 mln franków szwajcarskich za „doradztwo“. Tyle, że żaden z nich nie był w stanie udokumentować tego, za jakie usługi miała być przelana ta kwota. Komisja Etyki FIFA nie miała wątpliwości i nałożyła srogie kary. Sprawa jednak się nie kończy. Platini i Blatter będą odwoływali się do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu CAS. Mimo to wydaje się, że zarzuty przeciwko nim są na tyle mocne, że ze sportem na długo będą musieli się pożegnać. Platini nie wystartuje też w lutym w wyścigu po fotel prezydenta FIFA.

- Te osiem lat to dożywocie. Tylko Platini jest w stanie wyprowadzić FIFA z kryzysu, a jeżeli zawieszenie zostanie utrzymane, to mam nadzieję, że duże pole do popisu będzie miał Zbigniew Boniek, który może zostać szefem UEFA - powiedział Jan Tomaszewski, były szef Komisji Etyki PZPN.

Adam Szczęśniak

Od 1994 roku, czyli od początku swojej kariery zawodowej, pracuję w "Gazecie Pomorskiej". Przez 22 lata w dziale sportowym, najpierw pod batutą ś.p. Tomasza Malinowskiego, m.in. w toruńskim oddziale "GP" oraz we Włocławku, pilotując koszykarzy Anwilu, później przez kilka lat sam kierowałem działem, by w 2016 r. zostać wydawcą. Sport wciąż mam jednak w sercu, choć więcej czas poświęcam obecnie sprawom społecznym i politycznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.