Biografie niepospolite: Stanisław Zaleski

Czytaj dalej
Fot. Rys. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Biografie niepospolite: Stanisław Zaleski

Jolanta Młodecka

Kim był urodzony w Świeszu Stanisław Zaleski?

Urodził się w Świeszu w 1887 r. Ukończył studia rolnicze w Berlinie. Gospodarował w Świeszu do 1939r., wprowadzając nowe metody upraw, aktywnie uczestniczył w działalności stowarzyszeń rolnych. Pełniąc funkcję radnego gminy Piotrków, deputowanego do sejmiku powiatu nieszawskiego w latach 1926-1935, wywierał poważny wpływ na życie regionu. Został tam wybrany przewodniczącym komisji rolnej.

Znany był z działalności społecznej: należał do Solidacji Mariańskiej w parafii piotrkowskiej oraz komitetu tworzenia biblioteki. Po zajęciu majątku przez Niemców w 1939r. zmuszony został do zajęcia trzech pomieszczeń w dworku. W 1940 r. był poszukiwany, ukrywał się w lasach koło Wieńca. Po wyzwoleniu wrócił na Kujawy, jednak nie zamieszkał w Świeszu lecz krótko w Szybce, potem w Inowrocławiu, a następnie w Sopocie. Zmarł w 1963r.

Na podstawie: „Słownik biograficzny powiatu radziejowskiego”.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.