Agnieszka Domka-Rybka

„Bierze 500 plus, a to przecież babcia wychowuje”. Taki donos

Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy: - Każda  wpływająca informacja jest analizowana, ale na formalną odpowiedź mogą liczyć tylko autorzy z autentycznymi Fot. Marcin Oliva Soto Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy: - Każda wpływająca informacja jest analizowana, ale na formalną odpowiedź mogą liczyć tylko autorzy z autentycznymi danymi.
Agnieszka Domka-Rybka

Jak twierdzi znany bydgoski socjolog, mamy w sobie gen donoszenia, więc „uprzejmie” przekazujemy informacje do skarbówki, ZUS i nawet tam, gdzie rodzice dostają 500 plus.

Wystarczy spojrzeć na tę przykładową liczbę: w zeszłym roku 2891 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego złożyło donosy do urzędów skarbowych - w 2016 r. było ich mniej, bo 2702.

Najczęściej „kablują” osoby skonfliktowane ze sobą

Przykład? „Chciałem zgłosić bezczelne oszukiwanie w pubie „Y”, gdzie nikt za nic nie wydaje paragonów. Począwszy od wejścia, gdy szatniarka woła za wstęp, barmanka za piwo, a o paragonie można pomarzyć. To się w głowie nie mieści, jak wielkie pieniądze wciąż uciekają z naszego budżetu. Szczerze? W żadnym klubie, szatni nie ma nawet kasy fiskalnej dla stwarzania pozorów. Kontrolujcie, bo ceny są bardzo wysokie, a jak widać przedsiębiorcy mają za nic wasze kary. Pozdrawiam i liczę na was. Za kilka tygodni wybiorę się i znów i przekażę wyniki”.

Taki donos otrzymała Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Jakie donosy trafią do "skarbówki" lub ZUS-u najczęściej? Czy prawnicy traktują je poważnie? Jak sprawdzają, czy są prawdziwe? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.