Ich wielkie pióra znajdujemy czasem w lesie. Ich masywne sylwetki dostrzegamy już nie tylko na tle chmur, ale nawet – ze smakiem doznanej przygody – bezpośrednio nad wirami Odry, nad spokojną tonią śródleśnego jeziora, a nawet nisko nad leśną drogą. Bieliki, bo o nich mowa, będą miały kolejną strefę ochronną. Powstanie w okolicy Gubina.
- Leśnicy z Gubina wystąpili o utworzenie kolejnej w Lubuskiem strefy ochrony zwierząt. Powód? Występowanie w lasach niedaleko Gubina bielików.
- Wyznaczona strefa ochronna ma około jednego kilometra kwadratowego, a dokładne miejsce gniazdowania bielików owiane jest tajemnicą.
- W Lubuskiem jest kilka takich stref. Prawdopodobnie powstaną kolejne.
W Nadleśnictwie Gubin odgłosy, wydawane przez bieliki, można dziś usłyszeć w miarę często. W głębi gubińskich lasów, na dwóch rozłożystych sosnach, mocno oddalonych od siebie, bieliki znalazły swój dom, a może właściwiej – założyły swe gniazda. - Wiedzę o dokładnym ich położeniu trzymamy w głębokiej tajemnicy, chroniąc te dumne ptaki przed nierozważną ciekawością człowieka - mówi Andrzej Nowacki, rzecznik prasowy nadleśnictwa Gubin.
Gdzie są bieliki? To tajemnica
Tajemnica, związana z gniazdowaniem bielików, nie jest żadnym kaprysem leśników. To obowiązek prawny. W tym roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, na pisemny wniosek gubińskich leśników, zatwierdził kolejne strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielika, w rejonie dwóch nowych gniazd.
Polecamy wideo: Bielik w nadleśnictwie Trzcianka
Strefa ochronna dla bielików ma jeden kilometr kwadratowy
Łączna powierzchnia nowych stref obejmuje niemal 1 kilometr kwadratowy (98,12 ha). Możliwość wejścia w obszar strefy, oznaczonej w terenie tablicami o treści „Ostoja zwierzyny”, jest niezmiernie ograniczona, a w powszechnym odbiorze – wręcz niemożliwa. Wszelkie zakazy są jednak w pełni uzasadnione – zarówno przyrodniczo, jak i prawnie. - Spokój królewskich ptaków jest tutaj nadrzędny, zaś dbałość leśników gwarantuje im pełne poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy E. Fabiańczyk.
Strefy ochronne dla bielików w Lubuskiem
Na terenie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych w ostatnich miesiącach strefy ochronne dla bielika zostały również utworzone w nadleśnictwach Nowa Sól i Sulechów. - Z końcem października także leśnicy z Nadleśnictwa Sława Śląska wystąpili z wnioskiem i oczekują na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w sprawie utworzenia takiej strefy, w obszarze sławskich lasów o powierzchni ok. 14 ha - mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze
Polecamy wideo: "Dostał drugą szansę w życiu". Młody orzeł bielik uratowany dzięki wędkarzom z Wielkopolski wypuszczony na wolność