Joanna Pluta

Biblioteka znów rośnie na Jachcicach [wizualizacje]

Tak ma wyglądać gotowy, nowy gmach biblioteki przy ul. Czołgistów. Fot. Wizualizacja Tak ma wyglądać gotowy, nowy gmach biblioteki przy ul. Czołgistów.
Joanna Pluta

W najbliższych dniach rozkręcą się prace przy budowie nowej biblioteki na bydgoskich Jachcicach. Powinna być gotowa jeszcze w tym roku.

To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie mogą się doczekać nowego gmachu biblioteki. Po kilku miesiącach przerwy w najbliższym czasie prace zostaną wznowione. Dlaczego były wstrzymane? Ponieważ trzeba było zmienić wykonawcę robót. Poprzedni nie realizował prac zgodnie z harmonogramem, w końcu rozwiązano z nim umowę.

- Po trzymiesięcznej przerwie i wyborze nowego wykonawcy można zacząć działać - słyszymy w bydgoskim ratuszu. - Plac budowy zostanie przekazany firmie PUBR, która wygrała przetarg na dokończenie rozpoczętego zadania. Wyceniła prace budowlane na 570 tysięcy złotych.

Co trzeba jeszcze zrobić na budowie? - Przy budynku konieczne jest między innymi dokończenie prac związanych z wykonywaniem konstrukcji dachu i jego poszycia, wykonanie prac przy ścianach działowych, instalacjach wewnętrznych, elewacjach oraz wyposażeniu obiektu - informują urzędnicy. - Dodatkowo zlecono również wykonanie ogrodzenia. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Nowa biblioteka przy ul. Czołgistów na Jachcicach ma jedną kondygnację, drewniany dach i nie jest podpiwniczona. Za jakiś czas może być jednak większa. - Projekt pozwala w przyszłości rozbudować obiekt tak, by pełnił również inne funkcje kulturalne. Zaprojektowano go z czytelnym podziałem funkcji. Założono powstanie dwóch dużych pomieszczeń dostępnych bezpośrednio z holu wejściowego i wyraźnie wydzieloną część sanitarno-socjalną - słyszymy.

Jedno pomieszczenie nazywane strefą dla dzieci dodatkowo ma pełnić funkcję salki szkoleń, spotkań i warsztatów. Właśnie dlatego regały i stoły będą tam na kółkach, a krzesła będzie można łatwo złożyć. Z tej strefy zaplanowano też wyjście na taras. Drugie pomieszczenie ma pełnić funkcję czytelni. Cały budynek będzie liczył około 155 metrów kwadratowych powierzchni.

Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.