Biblioteka w Tucholi ma 70 lat. Tu zawsze dbano o czytelnika [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum biblioteki
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Biblioteka w Tucholi ma 70 lat. Tu zawsze dbano o czytelnika [zdjęcia]

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Biblioteka Miejska w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego obchodziła siedemdziesiąt lat. Placówka ma bogatą historię. Warto ją przypomnieć.

Bibliotekę powołano na mocy dekretu z 17 kwietnia 1946 r. Jednak początki czytelnictwa w Tucholi sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Po wojnie zbiory biblioteczne w kraju i za granicą będące polską własnością zostały uznane za narodowe mienie kulturalne. Od tej chwili miały służyć dobru ogólnemu.

To fragment czytelni  jeszcze przy placu Zamkowym.
archiwum biblioteki Od zawsze w bibliotece był kącik dla najmłodszych.

Do zakładania bibliotek zostały zobowiązane samorządy. W 1945 r. starosta powiatowy w Tucholi rozpoczął działania zmierzające do utworzenia w powiecie biblioteki, ponieważ przedwojenna została zniszczona. Uznał, że najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie zbiórki książek. Jednakże całą akcję, która doprowadziła do stworzenia biblioteki, zainicjowała młodzież skupiona wokół świetlicy „Borowianka“. Powiatowa Biblioteka Publiczna rozpoczęła swoją działalność z księgozbiorem liczącym zaledwie 688 woluminów. Umieszczono ją w baraku przy ul. Zamkowej, później przeniesiono ją do budynku ówczesnego starostwa. Jej kierownikiem i instruktorem został Franciszek Landowski. To była jedyna tego typu placówka w mieście. Rozpoczęła udostępnianie księgozbioru mieszkańcom. W 1948 r. utworzono w Tucholi kolejną placówkę biblioteczną - Miejską Bibliotekę Publiczną, której oddano do dyspozycji pomieszczenie przy ul. Sępoleńskiej. Biblioteka była otwarta 5 godzin przez 6 dni w tygodniu. Za korzystanie ze zbiorów bibliotecznych pobierano opłatę w wysokości 60 gr miesięcznie. Do końca 1949 r. zakończył się proces tworzenia nowych bibliotek w powiecie tucholskim. Utworzenie biblioteki na wsi nie było łatwym zadaniem. Sytuacja tucholskiej biblioteki diametralnie zmieniła się 15 czerwca 1949 r., kiedy kierownikiem została Antonina Nitka. W 1949 r. placówkę po raz kolejny przeniesiono, tym razem do lokalu przy ul. Świeckiej 16. W jednym z trzech pomieszczeń urządzono czytelnię dla 30 osób. Biblioteka była otwarta 9 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. W 1955 r. działające w mieście biblioteki połączono. W 1959 r. placówka musiała ustąpić miejsca kawiarni i przenieść się do budynku przy placu Wolności 3.

To fragment czytelni  jeszcze przy placu Zamkowym.
archiwum biblioteki To fragment czytelni jeszcze przy placu Zamkowym.

Od 1961 r. przy tucholskiej bibliotece zaczęła działać filia dla dzieci i młodzieży, która mieściła się w lokalu przy placu Wolności 13. Od początku grudnia 1962 r. pierwszą bibliotekarkę zastąpiła Helena Pawelska. W 1975 r. nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej biblioteki na podstawie zarządzenia wojewody bydgoskiego i powstała rejonowa biblioteka, która sprawowała nadzór merytoryczny nad bibliotekami z gmin Cekcyn, Gostycyn Kęsowo, Lniano, Lubiewo i Śliwice. Biblioteka po raz kolejny, ale nie ostatni, zmieniła swoją lokalizację. Księgozbiór przeniesiono do lokalu w budynku przy placu Zamkowym 4. W kwietniu 1979 r. kolejnym dyrektorem została Jadwiga Jędrys, którą w 1983 r. zastąpiła Bogumiła Podgórska, kilka miesięcy później kolejnym dyrektorem została Małgorzata Jakubowska. W 1986 r. w strukturze tucholskiej biblioteki było 9 punktów bibliotecznych oraz 4 filie biblioteczne z punktami bibliotecznymi. W 1987 r. na terenie powiatu tucholskiego działało 6 bibliotek gminnych, które posiadały 20 filii z 66 punktami bibliotecznymi. Transformacja ustrojowa negatywnie wpłynęła na rozwój sieci bibliotecznej.

To fragment czytelni  jeszcze przy placu Zamkowym.
Janina Waszczuk Biblioteka ma patrona - Aleksandra Jantę-Połczyńskiego.

W miarę upływu czasu zaczęto likwidować biblioteki, zamykać księgarnie, znacznie wzrosły ceny książek. Pomimo kryzysu czytelnictwa tucholska biblioteka była trzecią w województwie pod względem liczby czytelników. Rada Miejska w Tucholi w 1991 r. podjęła decyzję o powołaniu Tucholskiego Ośrodka Kultury, w struktury którego została włączona biblioteka. W październiku 1996 r. rozpoczął się proces informatyzacji tucholskiej biblioteki. W 2002 r. na stanowisko dyrektora powołano Elżbietę Bukowską, której zadaniem było zorganizowanie nowej instytucji. Na koniec pierwszego roku działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi księgozbiór liczył 56 tys.737 woluminów.

To fragment czytelni  jeszcze przy placu Zamkowym.
Janina Waszczuk Na urodziny biblioteki zaproszono do Tucholi krakowskiego barda - Leszka Długosza.

W 2007 r. biblioteka przeniosła się do nowego lokalu przy ul. Pocztowej 7b. Odtąd, po raz pierwszy od 61 lat, biblioteka jest w pełni samodzielną, posiadającą własny lokal, instytucją kultury. Od sześciu lat wypożyczanie książek jest w pełni skomputeryzowane. Czytelnicy posługują się kartami z kodem kreskowym, co znacznie usprawnia i przyspiesza wypożyczanie książek. Od trzech lat placówce szefuje Hanna Szramka. Biblioteka ma 3,5 tysiąca czytelników, którzy mają do dyspozycji prawie 66 tys. książek i ponad tysiąc dokumentów audiowizualnych.

To fragment czytelni  jeszcze przy placu Zamkowym.
Janina Waszczuk W holu biblioteki z okazji urodzin zrobiono wystawę obrazującą długą historię placówki.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z referatu Pawła Redlarskiego, pracownika MBP w Tucholi.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.