Biblioteka musi być dla każdego. Teraz taka będzie

Czytaj dalej
Fot. Ewelina Wójcik
Anna Klaman

Biblioteka musi być dla każdego. Teraz taka będzie

Anna Klaman

Niewidomi to świetni czytelnicy. Niejeden widzący mógłby się zawstydzić liczbą przeczytanych książek. W bibliotece wychodzą im naprzeciw.

Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Edycja 2015” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.

Dla niewidomych

Projekt jest dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące.

Na podstawie umowy użyczenia placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audioczytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Larix” otrzymała bezpłatnie także pakiet cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak. Dzięki wsparciu ministra kultury czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Powiększą księgozbiór

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących.

- We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku - informują pracownicy w bibliotece.

Książka mówiona to także świetna propozycja dla tych, którzy narzekają na brak wolnego czasu. Książka w wersji audio to dla nich świetne rozwiązanie. Mogą gotować, sprzątać i zajmować się innymi drobnymi czynnościami, a jednocześnie „czytać” książki.

Anna Klaman

Praca w mediach to codzienne wyzwania, ale przede wszystkim kontakt z ludźmi. Każdy artykuł to sprawdzian dziennikarskiej rzetelności, a ta to nie tylko kompetencje zawodowe, ale także swego rodzaju czułość. Najtrudniejsze to nie zatracić tego, co najważniejsze: empatii i wrażliwości. Czytelnik od razu to dostrzeże.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.