Biblioteka i kultura w jednych rękach

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Biblioteka i kultura w jednych rękach

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Dziś radni na sesji zdecydują, czy od lipca będzie zmiana w Lubiewie.

Jeśli będzie zgoda radnych, w połowie roku zacznie działać instytucja kulturalna o nazwie Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, jako samorządowa instytucja kultury prowadząca działalność w dwóch formach organizacyjnych - biblioteki publicznej i centrum kultury i promocji.

Uchwała była przygotowana pół roku wcześniej zgodnie z procedurami. Wojewódzka i miejska biblioteka w Bydgoszczy oraz Krajowa Rada Bibliotek wydały pozytywne opinie o proponowanych zmianach instytucji kultury w Lubiewie.

- Według nowego statutu jednostkę będzie prowadził dyrektor, który będzie powołany w drodze konkursu przez wójta. Tuż po zatwierdzeniu przez radnych chcemy przygotować konkurs na dyrektora - informuje Wioletta Szymczak, szefowa promocji w urzędzie. - Nie będziemy czekali z tym do ostatniej chwili, bo różnie to bywa. Czasem jest brak chętnych lub można unieważnić konkurs, a chcemy, aby od 1 lipca nowy dyrektor przejął obowiązki, a wcześniej zapoznał się z funkcjonowaniem zarówno biblioteki, jak i domu kultury oraz podległych jednostek, czyli świetlic w gminie.

Jak tłumaczy Szymczak, w większości gmin jest tak, że jest osoba odpowiedzialna za prowadzenie placówki kulturalnej i ona odpowiada przed samorządem za działalność finansową, merytoryczną i promocyjną. - U nas też tak będzie - dodaje. - Do tej pory referat oświaty, kultury, sportu, turystyki i promocji nadzorował pracę tych jednostek.

Były dwa etaty w bibliotece - w Lubiewie i w Bysławiu oraz w domu kultury jeden. - Nowy dyrektor zdecyduje o tym, ile osób będzie pracować i jak zorganizuje pracę. Ile osób zatrudni i kogo - podkreśla urzędniczka. - Odpowiadać będzie przed radą gminy, a w konkursie pewnie opowie, jaką ma wizję funkcjonowania połączonej od lipca biblioteki i domu kultury.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.