Bibliotece stuknęło 70 lat. Zaczynamy świętowanie

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Bibliotece stuknęło 70 lat. Zaczynamy świętowanie

Maja Stankiewicz

Pierwsza urodzinowa impreza odbędzie się w książnicy 1 marca. Dziać się ma tu dużo, aż do maja. W ofercie propozycje dla dorosłych i dzieci.

Specjaliści alarmują, że Polacy czytają coraz mniej książek. Nie widać tego w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Tu czytelnictwo nieznacznie, ale jednak z roku na rok wzrasta.

- Biblioteka to nie tylko pośrednik między książką, a czytelnikiem. To coś znacznie więcej - przekonuje Mirosław Rzeszowski, dyrektor książnicy w Szubinie, zasłużonej dla miasta, której historia sięga roku 1946.

Ale już w latach międzywojennych, a nawet wcześniej, istniały w mieście księgozbiory, do których mieszkańcy mogli sięgać. Swoje biblioteki tworzyły stowarzyszenia krzewiące polskość, przeciwstawiające się polityce germanizacyjnej zaborcy.

Bibliotekę z polskimi książkami prowadziło w mieście od 1895 r. Szubińskie Towarzystwo Przemysłowe. Swoją bibliotekę założyło też Towarzystwo Śpiewu „Halka”, które powstało Szubinie w 1898 r. Cenne zbiory biblioteczne miało też Towarzystwo Polskich Robotników Katolickich utworzone w Szubinie, przez ks. Ludwika Sołtysińskiego w 1904 r., a także wiele innych.

W swej 70-letniej historii szubińska biblioteka kilkakrotnie zmieniała nazwę i obszar działania (miejska, powiatowa, a obecnie rejonowa). Zmieniała też adres. W obecnym budynku placówka działa od 1974 r.

- Książka wciąż zajmuje ważną rolę, ale obecnie to tylko część naszej pracy -podkreśla dyrektor Rzeszowski. Bo biblioteka angażuje się w wiele lokalnych inicjatyw. Przy niej działa m.in. szubiński Klub Miłośników Fotografii „Flesz” czy Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. W przygotowaniu jest folder, w którym znajdą się najważniejsze wydarzenie z minionych 70 lat działalności. - Wydawnictwo - zapowiada dyrektor - przetłumaczone zostanie na dwa języki obce.

Jednak jubileusz jest okazją nie tylko do podsumowań i wspomnień, ale też do wyjścia do mieszkańców z urodzinowymi propozycjami. Bo - jak słyszymy w książnicy - święto biblioteki jest też świętem czytelników.

Pierwsze jubileuszowe wydarzenia już w marcu.

Na początek - oferta dla dzieci młodszych. We wtorek 1 marca przyjść mogą one do biblioteki na przedstawienie „Lampa Alladyna”. Spektakl rozpocznie się o godz. 13. Trzy dni później - w piątek 4 marca o godz. 18 wernisaż pt. „Fotografia mobilna”. Natalia Jaroszewska i Remigiusz Konieczka pokażą 80 swoich zdjęć wykonanych smartfonami. 10 marca o godz. 10 propozycja dla młodzieży. Spotkanie z Emilem Witt, podróżnikiem, który dopiero co wrócił z Ameryki Południowej. To początek, w kwietniu i maju cdn.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.