Białostoccy naukowcy opracowali sztuczną ślinę. Mają już na nią patent

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Sołomacha
Agata Sawczenko

Białostoccy naukowcy opracowali sztuczną ślinę. Mają już na nią patent

Agata Sawczenko

Ma pomagać przyjmującym leki przeciwdepresyjne, cierpiącym na choroby kardiologiczne, po chemioterapii, z cukrzycą. Białostoccy naukowcy wynaleźli i właśnie opatentowali preparat, który doskonale zastępuje prawdziwą ślinę.

Gdy organizm produkuje jej za mało, mamy kłopot z mówieniem, jedzeniem przełykaniem, trawieniem. Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej: prof. Jan Dąbrowski i dr inż. Joanna Mystkowska oraz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. Halina Car i dr Katarzyna Nie-mirowicz przyszedł chorym z pomocą i opracował preparat, który ślinę może zastąpić. Problem braku naturalnej może dotykać aż 40 proc. ludzi.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.