Bezpłatne leki dla seniorów: przepisy już obowiązują, ale…

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Zbigniew Biskupski

Bezpłatne leki dla seniorów: przepisy już obowiązują, ale…

Zbigniew Biskupski

Od niedzieli, 12 czerwca, osobom, które ukończyły 75 lat, przysługują bezpłatne leki. Ale tylko te z listy, na ogłoszenie której minister ma czas do 1 września.

W niedzielę 12 czerwca formalnie weszły w życie przepisy ustawy gwarantującej bezpłatne leki seniorom, czyli osobom, które ukończyły 75. rok życia. Jednak ostateczny kształt tego przywileju daleki jest od deklaracji składanych przez polityków w ubiegłym roku w trakcie kampanii wyborczej.

Z pierwotnych założeń Programu „75+” w całości zachowała się tylko idea, że przywilej przysługiwał będzie po ukończeniu 75. roku życia, niezależnie od dochodów i poziomu zamożności.

Jak pokazuje bowiem życie, kwoty wydawane na leki stanowią istotną pozycję w domowym budżecie praktycznie wszystkich seniorów. Część tych osób, zazwyczaj cierpiących na kilka chorób, nie wykupuje przepisanych leków, bo są dla nich za drogie. W rezultacie przerywają leczenie lub go nie podejmują, co jeszcze bardziej pogarsza ich stan zdrowia.

Nie zrealizowano jednak obietnicy, że uprawnienie do bezpłatnych leków będzie przysługiwało od początku 2016 r. Ostatecznie, choć przepisy już obowiązują, skorzystać z nich można będzie od września. Do 1 września minister zdrowia ma bowiem czas na ogłoszenie pierwszej listy leków i innych środków medycznych, które uprawniona osoba otrzyma za darmo.

Darmowe mają być przede wszystkim leki na dolegliwości wieku podeszłego

Nie będą to więc wszystkie leki, jak oczekiwało wielu seniorów, ale głównie leki związane z dolegliwościami wieku podeszłego. Szczegóły na temat tego, jakie będą to leki, poznamy dopiero po ogłoszeniu pierwszej listy. Z nowych przepisów wynika jedynie, że przy ustalaniu wykazu szef resortu zdrowia będzie kierował się m.in. zaspokojeniem potrzeb zdrowotnych seniorów, dostępnością i bezpieczeństwem stosowania leków oraz stosunkiem kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych leków.

O tym jednak, że pierwsza lista będzie raczej skromna, świadczy limit środków przewidzianych w budżecie na refundację. Na ten rok wynosi on 125 mln zł. Biorąc nawet poprawkę na to, że pieniądze te przeznaczone są na cztery ostatnie miesiące, a nie cały 2016 r., jest to grubo poniżej planowanego wstępnie miliarda (jak łatwo policzyć, kwota ta od września powinna wynieść ponad 300 mln zł). Co prawda środki na program mają być systematycznie zwiększane z roku na rok (w konsekwencji rozszerzana będzie też lista leków), ale zgodnie z przyjętym w nowej ustawie harmonogramem 1 mld zł w skali roku na bezpłatne leki dla seniorów państwo przeznaczy dopiero w 2022 r.

Bezpłatne leki i im podobne środki z listy będzie można odebrać na podstawie recepty. Prawo do jej wystawienia ma lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. A dla najbliższej rodziny – także lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu.

Autor: Zbigniew Biskupski

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.