Bez procesu, kontaktu z rodziną, w brudzie i głodzie NKWD więziło polskich patriotów

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Piotr Nowak

Bez procesu, kontaktu z rodziną, w brudzie i głodzie NKWD więziło polskich patriotów

Piotr Nowak

Głód, brud i miliardy pcheł. Tak obóz NKWD na Majdanku wspominali byli więźniowie. Mało znaną część tragicznej historii byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego można było poznać w niedzielę podczas jednodniowej wystawy.

Armia Czerwona nadeszła do Lublina od północy i wschodu. W Śródmieściu i części Starego Miasta Niemcy zorganizowali punkty oporu. Ciężkie walki o miasto trwały od 22 do 25 lipca 1944 r. Trzeciego dnia Niemcy wycofali się.

W odbijaniu miasta wzięły udział oddziały Armii Krajowej. Armia podziemna opanowała strategiczne punkty Lublina. Ujawniły się władze podległe rządowi RP w Londynie. Niemal od razu rozpoczęły się przepychanki z Rosjanami i przybyłymi ze wschodu przedstawicielami PKWN. 29 lipca AK-owcy przekazali milicji kontrolę nad miastem. Rosjanie rozbrajają i aresztują żołnierzy podziemia.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.