Belfer pójdzie na zieloną trawkę [interaktywny wykres]

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Belfer pójdzie na zieloną trawkę [interaktywny wykres]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Setki nauczycieli w regionie straci od września pracę. W najtrudniejszej sytuacji są ci, który dopiero ją rozpoczęli. W najlepszej - emeryci.

Do końca maja dyrektorzy szkół musieli wręczyć wypowiedzenia nauczycielom, których zwolnią od 1 września. Najtrudniej jest w podstawówkach. Większość rodziców postanowiła bowiem pozostawić sześciolatki w przedszkolach i zerówkach. W rezultacie do szkoły pójdzie ich garstka. Dokoptują do nich siedmiolatki, którym w ubiegłym roku odroczono obowiązek szkolny, ale ich też jest niewiele. Co to oznacza dla nauczycieli, nietrudno zgadnąć.

Największe zwolnienia pedagogów szykują się w Bydgoszczy. - Wstępne szacunki wskazują, że będziemy musieli ograniczyć liczbę etatów o około 90 - informuje Jadwiga Zagert, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu bydgoskiego ratusza. W praktyce bez pracy może zostać znacznie więcej nauczycieli, bo część z nich zatrudniana jest np. na pół etatu. A to stanowi już o wiele liczniejszą grupę.

We Włocławku utratą pracy zagrożonych jest 20 osób. - Ponadto 35 nauczycieli przejdzie na emeryturę i zwolni miejsca pracy dla tych, którzy mogliby ją stracić - mówi Bartosz Kucharczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Włocławka.Create bar charts

W Inowrocławiu nauczycieli, którzy odejdą na emeryturę, będzie w sumie 6. Wśród nich jest nauczyciel nauczania początkowego. Jak informuje Magdalena Kaiser, naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta, 4 nauczycielom nauczania początkowego wygasną umowy.

W Grudziądzu wymiar etatu ograniczono co prawda tylko 3 nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, ale za to nie zostaną przedłużone umowy tym, którzy są zatrudnieni do 31 sierpnia tego roku.

- Część nauczycieli otrzyma najprawdopodobniej zatrudnienie w nowo tworzących się oddziałach w Przedszkolach Miejskich - wyjaśnia Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

W szkołach nie ukrywają, że właśnie młodzi nauczyciele są w najtrudniejszej sytuacji. - Zatrudniałam ich w kończącym się roku szkolnym, bo tworzyliśmy 11 klas. Wtedy potrzebowaliśmy więcej nauczycieli. - mówi Małgorzata Pilewska, dyrektor SP 66 w Bydgoszczy. - Teraz mają powstać 3 klasy. Obawiam się, że umowy mogą nie zostać przedłużone 1-2 osobom, choć na razie nie jest to jeszcze przesądzone. Wiele zależy od liczebności klas planowanej przez miasto.

Zaledwie 2 klasy pierwsze powstaną w SP 11 w Inowrocławiu (w ubiegłym roku było ich 8). - Mamy 11 sześciolatków, pozostałe to siedmiolatki z odroczenia. Pięcioro dzieci decyzją rodziców będzie kontynuować naukę w klasie pierwszej (to nowe rozwiązanie MEN - przyp. red.) - mówi Ryszard Klimaszewski, dyrektor SP 11. - Mamy problem z zatrudnieniem jednej osoby, która przeszła do nas z przedszkola, gdy brakowało nam kadry. Prawdopodobnie teraz znajdzie się dla niej miejsce w tej właśnie placówce.

W urzędach zastrzegają, że dane o liczbie zwalnianych nauczycieli to na razie przypuszczenia. - Rekrutacja do klas pierwszych SP trwa do końca sierpnia, a to, ile ich powstanie, wpłynie na liczbę etatów przeznaczonych do likwidacji - mówi Jadwiga Zagert.

- Nabór do szkół trwa i zwolnienia dotkną mniejszej liczby nauczycieli - przewiduje też Kucharczyk.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.