Będziemy gościć ponad tysiąc młodych osób z całego świata

Czytaj dalej
Fot. UM w Kowalewie Pomorskim
(PB)

Będziemy gościć ponad tysiąc młodych osób z całego świata

(PB)

Główne uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży zaplanowano na 22 i 23 lipca.

Tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczynają się 26 lipca w Krakowie są słowa z Ewangelii: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w Jego Kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego.

Jak mówi ks. Łukasz Skarżyński, Kraków jest znany jako światowe centrum nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymi, którzy przyjadą do Polski, na pewno będą chcieli nawiedzić miejsce objawień, grób Świętej Faustyny Kowalskiej i sanktuarium, czyli miejsce zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał św. Jan Paweł II.

Warto podkreślić, że wielu pielgrzymów ze świata nie od razu pojawi się w Krakowie. Tysiące osób z różnych zakątków świata przyjeżdża najpierw do różnych miast w Polsce m.in. do Torunia. Od kilku dni w naszym regionie gości już grupa osób z Gabonu.

Pielgrzymi odwiedzili m.in. takie miasta jak : Kowalewo Pomorskie, Chełmżę i Lidzbark. Najliczniejsza grupa, jaka do nas przyjedzie to pielgrzymi z Ukrainy, ale możemy się spodziewać nie tylko sąsiadów. Uczestnikami Światowych Dni Młodzieży są również chrześcijanie z Danii, Francji, USA, Azji, Afryki i Australii. Do Torunia przyjadą pod koniec tygodnia- w piątek i w sobotę.

- Do naszego regionu przyjedzie ponad 1500 pielgrzymów z sześciu kontynentów. Spotkamy chrześcijan z różnych zakątków świata np. Hogkongu, czy Angolii - mówi Daria Neumann z biura Światowych Dni Młodzieży diecezji toruńskiej.

Z okazji przyjazdu uczestników Światowych Dni Młodzieży do Torunia w naszym mieście zorganizowano kilka wydarzeń. Poza spotkaniami w kościołach oraz udziału we mszach świętych, pielgrzymi będą mogli wziąć udział m.in. w koncercie zespołu Bethel, który odbędzie się na scenie plenerowej na Jordankach czy spektaklu plenerowym Teatru Muare z Hiszpanii na Błoniach Nadwiślańskich. Te wydarzenia zaplanowano na piątek.

Z kolei w sobotę uczestnikom Światowych Dni Młodzieży zostanie udostępniona scena na Rynku Staromiejskim. Zaprezentuje się na niej młodzież z naszej diecezji i zagranicy.

- Zachęcam również mieszkańców Torunia do udziału w tym wydarzeniu. Miasto zapewni kilku przewodników, by młodzież mogła zwiedzić Toruń. Uczestnicy otrzymają również pakiety materiałów promocyjnych przygotowanych przez miasto i diecezję, ale to co najważniejsze w Światowych Dniach Młodzieży to spotkanie z drugim człowiekiem, dlatego w tych dniach, kiedy będziemy gościć pielgrzymów warto wybrać się na starówkę - mówił Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu.

Pielgrzymi, którzy przyjadą do nas 22 i 23 lipca mają zapewnione m.in. bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz noclegi w szkołach i internatach oraz strefę wyżywienia na Rynku Nowomiejskim.

Przy Motoarenie na potrzeby postoju autokarów przywożących uczestników Światowych Dni Młodzieży zostanie tez udostępniony parking. Pielgrzymi będą u nas do 25 lipca. Tego samego dnia wyruszą do Krakowa.

Szczegółowy program Światowych Dni Młodzieży Diecezji Toruńskiej można znaleźć na stronie www.sdm2016. torun.pl.

Autor: (PB)

(PB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.