Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Pieczyńska

Będzie zapotrzebowanie na motorniczych w Bydgoszczy. MZK już myśli o kursach

Zarobki raczej nie są zachętą dla kandydatów na motorniczych. - Tymczasem to praca 365 dni w roku, także w święta - mówi Michał Grossmann, bydgoski motorniczy Fot. Tomasz Czachorowski Zarobki raczej nie są zachętą dla kandydatów na motorniczych. - Tymczasem to praca 365 dni w roku, także w święta - mówi Michał Grossmann, bydgoski motorniczy i instruktor kursów jazdy na pozwolenie tramwajowe.
Małgorzata Pieczyńska

W kraju brakuje motorniczych. W Bydgoszczy sytuacja na razie jest pod kontrolą, ale problem może się pojawić, gdy tramwaje wrócą na górny taras. Potrzeby będą jeszcze większe, gdy za dwa lata uruchomiona zostanie linia tramwajowa na ul. Kujawskiej.

Na Śląsku i w Poznaniu miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne ratują się jak mogą. Niektórzy, szukając rozwiązań organizują szkolenia w dwóch zawodach. Po ich ukończeniu kandydaci mają uprawnienia do prowadzenia tramwaju i autobusu. W zależności od potrzeb, takie osoby mogą być potem delegowane na linie tramwajowe lub autobusowe.

Dwa różne światy

W Bydgoszczy jakiś czas temu próbowano wdrożyć ten model, ale się nie sprawdził. - Praca w zawodzie motorniczego i kierowcy autobusu to dwa różne światy - mówi Andrzej Wadyński, prezes MZK w Bydgoszczy. - Prowadzenie 18-metrowego autobusu różni się bowiem od kierowania tramwajem, więc z takiego rozwiązania zrezygnowaliśmy.

Praca w zawodzie motorniczego i kierowcy autobusu to dwa różne światy

Jak podkreśla prezes MZK, co roku firma w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy organizuje kurs na motorniczych. - Osobom, które w nim uczestniczą, pokrywane są koszty kursu. Jest jednak jeden warunek.

Ile można zarobić? Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.