Będzie więcej świateł. We Włocławku ma być bezpieczniej

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Galczak
Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Będzie więcej świateł. We Włocławku ma być bezpieczniej

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Oznakowanie pomoże, jeżeli będziemy się do niego stosowali.

Na włocławskich ulicach ma być coraz bezpieczniej. Oczywiście, możliwość wpływania na sposób jazdy kierowców i poruszania się pieszych, pomimo nawet najlepszego oznakowania, jest ograniczona, jednak działania w tym kierunku są systematycznie prowadzone.

Czego więc możemy się spodziewać w tym roku?

- Komisja do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego pozytywnie zaopiniowała pięć nowych lokalizacji wskazywanych jako niebezpieczne, z których, z uwagi na możliwości budżetowe, zostaną wytypowane dwie lub trzy do zaprojektowania i realizacji jeszcze w tym roku - wyjaśnia Dariusz Olejnik, zastępca dyrektora wydziału inwestycji UM. - Na ten cel ma być przeznaczonych czterysta tysięcy złotych. Ponadto obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy robót dla budowy sygnalizacji na przejściach dla pieszych na ul. Lipnowskiej, obok posesji numer 19 oraz na Płockiej, przy klubie „Łęg”. Realizacja tych zadań ma być ukończona do maja.

W których kolejnych miejscach możemy liczyć na zainstalowanie sygnalizacji świetlnych na przejściach dla pieszych?

Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego pozytywnie zaopiniowała ich budowę: na ul. Brzeskiej pomiędzy ul. Słowackiego i Piekarską, na ul. Grodzkiej w rejonie Wrzosowej. A także na przejściach i przejazdach rowerowych: na al. Jana Pawła II w rejonie nieruchomości nr 2, (na końcu leśnego odcinka drogi) oraz na skrzyżowaniach ulic: Wysokiej - Szpitalnej - Rolnej, Kapitulnej - Robotniczej, Kaliskiej - Planty II, Wiejskiej - Planty I i Zielnej - Płockiej. Realizacja tych zadań uzależniona jest jednak od finansów, jakie będą mogły być przeznaczone na ten cel.

Natomiast na niebezpiecznym przejściu, w rejonie skrzyżowania al. Chopina z ul. Św. Antoniego, gdzie doszło do wielu groźnych wypadków, w tym roku będzie zainstalowane aktywne oznakowanie. Kierowcy już z daleka będą widzieli pulsujące światło. Natomiast wieczorem i nocą zebra będzie intensywniej oświetlona. Czy to pomoże? Najwięcej przecież zależy od zachowań zarówno kierowców, jak i pieszych. Jeśli któryś z uczestników ruchu nie respektuje zasad i przepisów ruchu, o wypadek nie jest trudno.

Co jeszcze nas czeka w kwestiach ruchu drogowego?

Z pewnością ważną inwestycją będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Budowlanych, Promiennej i Hutniczej. Prace mają ruszyć w drugiej połowie roku. Do tego czasu kierowcy większych pojazdów będą musieli popisywać się wirtuozerią jazdy przy plastikowych barierkach drogowych. Warto jednak poczekać kilka miesięcy, bo ronda nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale pozwalają też szybciej włączyć się do ruchu.

Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, wydział inwestycji planuje utwardzenie dróg gruntowych oraz ułożenie nawierzchni asfaltowych na kilkunastu drogach gminnych i kilku drogach powiatowych, co również ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.