Będzie więcej inwestycji w Strzelnie. Takie są plany na ich realizację ratusz ma 12 miesięcy

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Będzie więcej inwestycji w Strzelnie. Takie są plany na ich realizację ratusz ma 12 miesięcy

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Radnym udało się przekonać burmistrza do zmiany planu inwestycji na ten rok. Między innymi w końcu ma dojść do remontu ul. Św. Anny.

Uchwalony przez radnych budżet na ten rok różni się od tego co wcześniej zaproponował burmistrz Ewaryst Matczak. Włodarz przyjął trzy propozycje do budżetu, jakie przedstawili. Sam zgłosił jedną autopoprawkę.

W sumie na inwestycje gmina wyda w tym roku 5,8 mln zł. Tak przynajmniej założono w uchwalonym budżecie. Ewaryst Matczak zapowiedział ponadto, że jest szansa na obniżenie poziomu zadłużenia gminy.

- Jak nie będzie zagrożeń, to zadłużenie spadnie do poziomu około 20 procent. Zagrożenie to subwencja oświatowa, która może będzie dużo niższa niż planowaliśmy - mówi Ewaryst Matczak.

W lutym będzie wiadomo, czy Strzelno dostanie mniej pieniędzy na szkoły i czy trzeba rezygnować z inwestycji.

Radni wnioskowali do burmistrza o zmianę planu wydatków. Chcieli, aby dla bezpieczeństwa dzieci, gmina wybudowała zatoczkę autobusową przy przedszkolu numer 2. Ponadto jak mówiła Irena Mohylowska konieczny jest remont ulicy Świętej Anny, a konkretnie zrobienie tu pieszo-jezdni bez chodnika.

- Mieszkają tam osoby starsze, które miałby problem z utrzymaniem chodnika, ponadto to zmniejszy koszt inwestycji.

W postulatach radnych znalazło się ponadto remont ulicy Jana z Ludziska, założenie rynien i okien w szkole w Markowicach, żeby nie były zalewane ściany, dofinansowanie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Ponadto zdaniem radnych gmina powinna zabezpieczyć pieniądze na dożynki i Dni Strzelna, aby nie zabrakło ich w ośrodku sportu. A radni komisji bezpieczeństwa wnioskowali o „przywrócenie monitoringu miasta ” i doprowadzenie do zmiany organizacji ruchu przy ulicach Raj i Gimnazjalnej. Z kolei komisja rewizyjna postulowała, aby ratusz zapłacił zobowiązania wymagalne, m.in. odsetki do ZUS. Część radnych opowiedziała się za tym, aby z budżetu wykreślić modernizację drogi w Bławatach. Dodajmy, że wykreśleniu drogi sprzeciwiał się m.in. sołtys wsi, argumentując że mieszkańcy czekają na nią od wielu lat, a na bieżące naprawy przeznaczają pieniądze z funduszu sołeckiego.

Ostatecznie do budżetu dopisano remont ulicy Świętej Anny, dotację 40 tysięcy dla ZGK, budowę zatoczki przy przedszkolu nr 2, na ulicy Kościuszki. Dodatkowo burmistrz wniósł o wprowadzenie 300 tysięcy jako dofinansowanie Zakładu Aktywności Zawodowej. Jednocześnie burmistrz Ewaryst Matczak pozostawił w budżecie modernizację drogi w Bławatach, ale tylko pierwszy etap inwestycji. Ponadto burmistrz zadeklarował, że w tym roku nie będzie wydawał pieniędzy na zatrudnianie pracowników interwencyjnych.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.