Będzie mała rewolucja w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Mateusz Mazur

Będzie mała rewolucja w Bydgoszczy

Mateusz Mazur

Nie trzy, jak wcześniej zakładano, a cztery linie tramwajowe pojadą od nowego roku do Fordonu. Drogowcy przedstawili ostateczny schemat komunikacji, który wchodzi w życie od 2 stycznia

Po konsultacjach społecznych i kilku tygodniach prac nad poprawkami wreszcie udało się przedstawić drogowcom nowy schemat komunikacji miejskiej po oddaniu linii tramwajowej do Fordonu. Zarząd Dróg Miejskich zdecydował, że do największej dzielnicy w mieście pojadą cztery linie, a nie trzy, jak wcześniej planowano. Na prośbę wielu mieszkańców utworzono bezpośrednie połączenie z Lasem Gdańskim.

- Ostatecznie otrzymaliśmy ponad 500 propozycji. Niektóre się pokrywały, ale większość udało się wdrożyć - przekonuje Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora ZDMiKP.

Drogowcy zdecydowali zatem, że mieszkańcy Fordonu pojadą tramwajami nr 3 i 5 (z pętli Łoskoń na Wilczak i do pętli przy ulicy Rycerskiej) oraz nr 7 i 10 (z os. Niepodległości na Kapuściska i do Lasu Gdańskiego). Poza tym linia nr 8 kursować będzie na trasie Kapuściska - Rycerska, a linia nr 9 z ronda Kujawskiego do pętli przy Stomilu. Reszta pozostanie bez zmian.

- Cały układ linii tramwajowych został oparty na nowych częstotliwościach kursowania. Najważniejsze będą linie 4, 5 i 8, które w godzinach szczytu będą kursować co 10 minut - wyjaśnia Rafał Malewski z wydziału organizacji transportu Zarządu Dróg Miejskich. - Poza tym zwiększyliśmy częstotliwość w godzinach wieczornych do 20 minut - dodaje. Jak wyliczyli drogowcy podróż linią nr 5 od pętli do pętli ma w godzinach szczytu wynieść ok. 45 minut. Trasę z ronda Jagiellonów do osiedla Niepodległości mamy pokonać tramwajem w pół godziny.

Sporo zmian czeka nas także w siatce autobusowej. Tutaj ZDMiKP również przychylił się do propozycji wielu mieszkańców i między innymi nie zdecydował się na zakończenie trasy linii 83 przy rondzie Maczka. Ten kurs zostanie wydłużony o pętlę na Czyżkówku przy ulicy Deszczowej. Poza tym linia 79 wyjedzie z Magnuszewskiej do pętli przy Rycerskiej, a nie jak wcześniej proponowano, tylko do pętli na Garbarach. Linia 53 będzie kursować na trasie Dworzec Błonie (ul. Madalińskiego) - ul. Łukasiewicza. A na Glinki (a w oznaczonych kursach do parku przemysłowego) pojedzie linia 56.

Natomiast w Fordonie, tak jak wcześniej zakładano, zlikwidowane zostaną linie 70 i 84. A linie 69 i 89 będą kursowały naprzemiennie z Błonia na osiedle Tatrzańskie, z tym że pierwsza z nich pojedzie przez Centrum Onkologii, a druga przez ulicę Kaliskiego. Ponadto linia 69 będzie kursowała przez Bartodzieje.

Drogowcy zapowiedzieli także, że bez zmian będą kursować linie międzygminne. A odjazdy autobusów nocnych zaplanowano kwadrans po pełnej godzinie (pierwszy kurs o godz. 23.15).

Nowy układ komunikacji

Linie tramwajowe

Linie autobusowe (wybrane)

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.