Maciej Czerniak

Będzie aplikacja na terrorystę [wideo, zdjęcia]

Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe  materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie wzbogacona o informacje ABW.
Maciej Czerniak

Policjanci z komendy wojewódzkiej jako pierwsi w kraju opracowali poradnik przetrwania na telefon.

Kujawsko-pomorscy policjanci będą konsultowali się z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie metod obrony w razie ataku terrorystycznego.

Co w tym nadzwyczajnego? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nic. Mało tego, nasuwa się myśl, że przecież mało kto, jak właśnie policjanci powinni mieć w małym palcu zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Nie o nich tu jednak chodzi. Ale o użytkowników telefonów komórkowych.

- W poradniku znajdzie się między innymi zbiór porad na temat tego, jak zachować się wobec uzbrojonego, niebezpiecznego napastnika - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Te zasady, dodatkowo okraszone atrakcyjnymi grafikami, animacjami i filmami instruktażowymi będzie można czytać i oglądać w swoim telefonie komórkowym.

Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe  materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie
Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie wzbogacona o informacje ABW.

Kiedy? To kwestia najbliższych miesięcy. Bydgoscy policjanci są zresztą pionierami w kraju, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii w kontaktach z obywatelami.

Poradnik antyterrorystyczny będzie częścią istniejącej już aplikacji na komórki. Zdobycie jej nie wymaga żadnego wysiłku. Każdy, bawiąc się smartfonem, nawet z nudów może ściągnąć na telefon niepozorną aplikację o nazwie „Pierwsza pomoc”.

W miniaturce tej „apki”, wyświetlanej na liście innych programów zainstalowanych widzimy herb Kujawsko-Pomorskiego wpisany w logo policji. Instalacja programu nic nie kosztuje, trwa kilka chwil, ale zaskakuje fachowym wykonaniem. - Pomysł stworzenia aplikacji powstał u nas w komendzie - wyjaśnia Chlebicz. - Wszystko zaczęło się od niewielkiego poradnika, który dla policjantów jeszcze przed rozpoczęciem się Światowych Dni Młodzieży, opracowali dwaj koledzy.Autorami broszury, która w założeniu - niewielka i obindowana - miała się zmieścić do kieszeni spodni szturmówek byli podinspektor Tomasz Krajewski oraz starszy posterunkowy Szymon Tworowski przy pomocy Krzysztofa Wiśniewskiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. To był autorski pomysł policjantów, nie efekt żadnego polecenia, rozkazu wydanego przez przełożonych.

Poradnik świetnie zdał egzamin, zyskał wcześniej dobre opinie konsultanta wojewódzkiego medycyny ratunkowej, dra Tomasza Paciorka i toksykologii klinicznej, dr Doroty Klimaszyk.

- Koledzy postanowili, że własnymi siłami spróbują na bazie poradnika stworzyć aplikację na komórki - podkreśla Chlebicz.

Program w sposób przystępny wyjaśnia, jak się zachować, np. kiedy mamy do czynienia z poważnym złamaniem, zaczadzeniem, itd. Jest też poradnik w formie animacji, instruktaż resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Specjalny licznik informuje, w jakim tempie uciskać klatkę piersiową, ile wdechów wykonać.

Nowe technologie coraz częściej są wykorzystywane też przez wolontariat. Nowy program opracowali ostatnio wolontariusze Caritas Polska. Nazywa się „Pierwsze kroki w Polsce” i działa w językach polskim, angielskim, rosyjskim i arabskim. Zawiera podstawowe informacje potrzebne osobom po raz pierwszy przyjeżdżającym do naszego kraju. - Migranci są zagubieni, dlatego chcieliśmy dać im praktyczne narzędzie, z którego zawsze będą mogli skorzystać w dostępnym dla siebie języku - podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.