Maciej Czerniak

Będzie aplikacja na terrorystę [wideo, zdjęcia]

Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe  materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie wzbogacona o informacje ABW.
Maciej Czerniak

Policjanci z komendy wojewódzkiej jako pierwsi w kraju opracowali poradnik przetrwania na telefon.

Kujawsko-pomorscy policjanci będą konsultowali się z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie metod obrony w razie ataku terrorystycznego.

Co w tym nadzwyczajnego? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nic. Mało tego, nasuwa się myśl, że przecież mało kto, jak właśnie policjanci powinni mieć w małym palcu zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Nie o nich tu jednak chodzi. Ale o użytkowników telefonów komórkowych.

- W poradniku znajdzie się między innymi zbiór porad na temat tego, jak zachować się wobec uzbrojonego, niebezpiecznego napastnika - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Te zasady, dodatkowo okraszone atrakcyjnymi grafikami, animacjami i filmami instruktażowymi będzie można czytać i oglądać w swoim telefonie komórkowym.

Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe  materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie
Pionierska aplikacja autorstwa policjantów z komendy wojewódzkiej zawiera instruktażowe materiały wideo, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Będzie wzbogacona o informacje ABW.

Kiedy? To kwestia najbliższych miesięcy. Bydgoscy policjanci są zresztą pionierami w kraju, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii w kontaktach z obywatelami.

Poradnik antyterrorystyczny będzie częścią istniejącej już aplikacji na komórki. Zdobycie jej nie wymaga żadnego wysiłku. Każdy, bawiąc się smartfonem, nawet z nudów może ściągnąć na telefon niepozorną aplikację o nazwie „Pierwsza pomoc”.

W miniaturce tej „apki”, wyświetlanej na liście innych programów zainstalowanych widzimy herb Kujawsko-Pomorskiego wpisany w logo policji. Instalacja programu nic nie kosztuje, trwa kilka chwil, ale zaskakuje fachowym wykonaniem. - Pomysł stworzenia aplikacji powstał u nas w komendzie - wyjaśnia Chlebicz. - Wszystko zaczęło się od niewielkiego poradnika, który dla policjantów jeszcze przed rozpoczęciem się Światowych Dni Młodzieży, opracowali dwaj koledzy.Autorami broszury, która w założeniu - niewielka i obindowana - miała się zmieścić do kieszeni spodni szturmówek byli podinspektor Tomasz Krajewski oraz starszy posterunkowy Szymon Tworowski przy pomocy Krzysztofa Wiśniewskiego, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. To był autorski pomysł policjantów, nie efekt żadnego polecenia, rozkazu wydanego przez przełożonych.

Poradnik świetnie zdał egzamin, zyskał wcześniej dobre opinie konsultanta wojewódzkiego medycyny ratunkowej, dra Tomasza Paciorka i toksykologii klinicznej, dr Doroty Klimaszyk.

- Koledzy postanowili, że własnymi siłami spróbują na bazie poradnika stworzyć aplikację na komórki - podkreśla Chlebicz.

Program w sposób przystępny wyjaśnia, jak się zachować, np. kiedy mamy do czynienia z poważnym złamaniem, zaczadzeniem, itd. Jest też poradnik w formie animacji, instruktaż resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Specjalny licznik informuje, w jakim tempie uciskać klatkę piersiową, ile wdechów wykonać.

Nowe technologie coraz częściej są wykorzystywane też przez wolontariat. Nowy program opracowali ostatnio wolontariusze Caritas Polska. Nazywa się „Pierwsze kroki w Polsce” i działa w językach polskim, angielskim, rosyjskim i arabskim. Zawiera podstawowe informacje potrzebne osobom po raz pierwszy przyjeżdżającym do naszego kraju. - Migranci są zagubieni, dlatego chcieliśmy dać im praktyczne narzędzie, z którego zawsze będą mogli skorzystać w dostępnym dla siebie języku - podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych, podejmuję tematy z kręgu dziennikarstwa śledczego. Piszę tez na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.